Największy krajowy gracz w tej branży – rzeszowskie Asseco Poland – właśnie podpisał umowę z Wojskowym Centrum Geograficznym na dostawę systemu informatycznego, który będzie pełnił funkcję centralnego cyfrowego katalogu danych. Asseco dostarczy oprogramowanie, sprzęt i przeprowadzi niezbędne szkolenia dla pracowników. Przewidywany czas wdrożenia nowego systemu, nazwanego Geoserwerem 2, to ostatni kwartał przyszłego roku.
Zdzisław Wiater, dyrektor obszaru wojskowego Asseco Poland, podkreśla, że postępowanie to było jedynym dużym przetargiem na system IT rozstrzygniętym przez Inspektorat Uzbrojenia w tym roku. Wpisuje się to w marazm obserwowany w sektorze zamówień publicznych. W ubiegłym roku łączne przychody największych spółek informatycznych z rynku publicznego były o niemal jedną trzecią niższe niż w 2015 r. Dopiero w IV kwartale 2017 r. zaczęły się pojawiać pierwsze duże kontrakty.
Rzeszowska spółka jest dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, instytucji i agencji NATO oraz UE. Podkreśla, że jest pierwszym (i na razie jedynym) polskim producentem oprogramowania, który dołączył do elitarnej grupy firm posiadających jednostki z prestiżowym certyfikatem CMMI-3. Dzięki temu może skutecznie konkurować także na międzynarodowych rynkach.
Cyfrowa transformacja jest dobrze widoczna w różnych dziedzinach gospodarki – we wspomnianej wojskowości, w przemyśle, handlu i usługach, a również coraz mocniej w edukacji. Właśnie ruszyła cyfrowa biblioteka, w której uczniowie mogą pobierać lektury bezpłatnie przez internet i słuchać ich w wersji audio. W serwisie znajdzie się 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy oraz powieści. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji.
Technologiczna rewolucja przetacza się też przez służbę zdrowia. Możliwość umówienia się do lekarza przez internet, odbycia zdalnej konsultacji, otrzymania recepty drogą elektroniczną i skorzystania z wielu urządzeń monitorujących stan zdrowia – w tym kierunku zmierza medycyna. Wymaga to nie tylko inwestycji, ale też przeszkolenia personelu. Pomagają w tym firmy prywatne, w tym wspomniane już Asseco. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach będzie pierwszą uczelnią w Polsce, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach. Dlatego rektor SUM Przemysław Jałowiecki i wiceprezes Asseco Poland Krzysztof Groyecki podpisali list intencyjny na rzecz stworzenia symulacyjnej pracowni komputerowej.