Rzeszów to dobre miasto do życia. Jak wynika z Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej 2017 przedstawionej w grudniu przez naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, stolica Podkarpacia to miasto zadbane, bezpieczne, po którym łatwo przemieszcza się pieszo, z dobrym dostępem do transportu publicznego. Najbardziej mieszkańcy żalili się na brak terenów zielonych (8 proc.), warunki do uprawiania sportu i rekreacji (5,4 proc.).
Rzeszowianie chcieliby m.in. oczyszczenia zalewu, aquaparku, zagospodarowania terenów wokół dworców PKP i PKS, basenów, lodowiska czy ścieżek rowerowych, ale też sklepu IKEA, kolejki naziemnej czy Teatru Muzycznego.
Działania władz miasta w jego rozwój, a zwłaszcza infrastruktury miejskiej, doceniają inni. Ostatnio prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został finalistą konkursu „Innowacje w polityce 2017″.
– Nominowanych do nagrody było 600 propozycji z całej Europy, a nasz projekt został uznany za jeden z 80 najbardziej innowacyjnych, służących mieszkańcom – opowiada Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta.
Rzeszów do konkursu zgłosił kilka nowatorskich rozwiązań. Wśród nich m.in. Punkty Obsługi Mieszkańców usytuowane w czterech galeriach handlowych, które są otwarte od poniedziałku do soboty. – Od momentu ich uruchomienia w 2011 roku zostało tu załatwionych ponad 160 tys. spraw. Rzeszów jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło taką formę usługi – chwali się urzędnik. Do konkursu zgłoszona była miejska infolinia – jeden numer telefonu, który wystarczy wybrać, aby załatwić sprawę urzędową, a także cykliczne spotkania prezydenta z mieszkańcami wszystkich osiedli miasta. – Prezydent i dyrektorzy wydziałów i jednostek spotykają się z mieszkańcami w celu prezentacji inwestycji, planu działań, a także aby wysłuchać sugestii dotyczących inwestycji – opowiada Maciej Chłodnicki. Organizatorem konkursu Innovation in Politics Awards 2017 był Instytut Innowacji w Polityce w Wiedniu.