Ci, którzy zdecydują się spędzić ostatni miesiąc roku w województwie małopolskim, będą mieli zapewniony komplet różnorakich rozrywek. Na pewno wypada odwiedzić krakowskie Targi Bożonarodzeniowe, które potrwają do 26 grudnia. Warto, bo impreza jest swoistym ewenementem. Już rok temu telewizja CNN wymieniła krakowski kiermasz wśród 10 najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie. Kraków znalazł się wśród takich miast jak Berlin, Wiedeń, Strasburg, Montreal, Praga, Florencja czy Kopenhaga.
Różnorodność smaków
Co nas czeka na targach? Kupcy z całej Polski prezentują swoje wyroby w ok. 80 kioskach handlowych i gastronomicznych na Rynku Głównym. Przyjechali też goście z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Sprzedawane są m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, desery z suszonych owoców, ręcznie robiona chałwa, biżuteria z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki czy ceramika. Organizatorzy wydarzenia zapraszają i zapewniają, że impreza na Rynku to nie tylko okazja do kupowania świątecznych wyrobów i prezentów, ale także wspólne spędzanie czasu w świątecznej atmosferze i udział w towarzyszących wydarzeniach kulturalnych. – Już odbyło się spotkanie twórców słynnych krakowskich szopek. Na 16 grudnia zaplanowany jest korowód kolędników, w którym uczestniczy co roku ok. 30 amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych z Krakowa i okolic. Zespoły spotykają się przy Barbakanie, potem korowód przechodzi do Rynku, gdzie na estradzie prezentuje swoje programy i śpiewa kolędy – wylicza Dariusz Michalak, prezes zarządu Artim, organizatora targów.
Na Wigilię zaplanowany jest pokaz „Dziadów Polskich”, inspirowanych sztuką Adama Mickiewicza. Na cokole pomnika „Adasia” na Rynku pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewające ballady. Następnie przejdą pośród kramów, domagając się jadła, napitku i grosza. Między hejnałem z wieży mariackiej a przedstawieniem, krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku wieszcza. A w drugi dzień Bożego Narodzenia odbędzie się wspólne kolędowanie przy pomniku. Symbolem targów jest anioł, a wystrój to głównie żywe choinki z plantacji świerków. Rynek jest udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami (ponad 700 sztuk) oraz ciepłym, białym światłem.
Miasto organizuje także inne zimowe i świąteczne rozrywki. Czynne są np. miejskie ślizgawki, a w mieście odbywają się różne świąteczne kiermasze. Do świąt i powitania Nowego Roku można się też przygotować w Nowej Hucie. W Alei Róż do 29 grudnia potrwa Kiermasz Centralny. Od 16 grudnia czynne są stragany świąteczne i codziennie odbywa się kolędowanie. Przed Wigilią zaplanowano m.in. koncert nowohuckiego zespołu Jędrusie, świąteczne malowanie twarzy i warsztaty, w których trakcie dzieci i dorośli będą mogli nauczyć się przygotowania świątecznych ozdób czy prezentów. Swoimi umiejętnościami w przyrządzaniu świątecznych potraw podzieli się Bartek Kieżun – kucharz i autor książek o jedzeniu, Krakowski Makaroniarz.