Inwestują w ludzi i przyszłość

Wielkopolska słynie z zaradności, a laureaci Rankingu Samorządów doskonale wpisują się w ten wizerunek.

Publikacja: 03.12.2017 22:00

Poznań

Poznań

Foto: Pixabay

Wśród ponad 200 samorządów wyróżnionych w tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” znalazło się 16 gmin i miast z Wielkopolski. Niektóre z nich uzyskały bardzo wysoką pozycję w kraju – Poznań, stolica regionu, uplasował się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii miast na prawach powiatu, zaś Krobia na piątym miejscu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Ale wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze.

Poznaj wyniki Rankingu Samorządów 2017 „Rzeczpospolitej”

Zdrowe finanse

Do naszego zestawienia w ogóle bowiem klasyfikują się tylko te jednostki, które mogą pochwalić się wysoką dynamiką dochodów i wydatków prorozwojowych, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego lokalnego budżetu. W drugim etapie dodatkowo oceniamy efektywność działań samorządów w kluczowych dla rozwoju obszarach – takich jak budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie kapitału ludzkiego i lokalnej gospodarki oraz jakość zarządzania pracą administracji.

– Dobry wynik w rankingu to efekt dobrej polityki finansowej, która opiera się na kilku założeniach – komentuje Marian Adamek, burmistrz Pleszewa, który w skali kraju (wśród gmin miejsko-wiejskich) uplasował się w środku stawki. – Przede wszystkim to stabilizacja, a nawet redukcja poziomu wydatków bieżących. Od kilku lat realizowane są działania mające na celu optymalizację rozwiązań instytucjonalnych dostosowanych do potrzeb lokalnej społeczności, np. w oświacie najmniejsze placówki prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Podobne rozwiązania przyjęto w opiece nad dziećmi do lat trzech – opisuje Adamek.

To nietypowe rozwiązania, ale burmistrz podkreśla, że optymalne rozwiązania w gminie wypracowywane są w efekcie wielu konsultacji i dialogu z mieszkańcami. Priorytetem w strategii rozwoju gminy jest także duża aktywność inwestycyjna w oparciu przede wszystkim o dotacje, co także dotyczy spółek komunalnych.

Inwestycyjne priorytety

Inwestycje to kluczowa kwestia dla wszystkich samorządów. A wielkopolscy laureaci Rankingu Samorządów podkreślają, że chodzi głównie o takie projekty, które będą procentować w przyszłości.

– Jednym z motorów rozwoju naszej gminy jest budownictwo mieszkaniowe. Jesteśmy przekonani, że budowa nowych mieszkań to jeden z obszarów generujących dodatkowe dochody do naszego budżetu: pozyskamy nowych mieszkańców, którzy tutaj będą płacili podatki – przekonuje Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina (13. miejsce w naszym rankingu w odpowiedniej kategorii). W Jarocinie powstał też zakładów zagospodarowania odpadów, który będzie służył kilku gminom, a miasto przygotowuje się do ogromnej inwestycji odbudowy gospodarki wodno-ściekowej wraz z szeroko rozumianą rewitalizacją miasta.

Prezydent Konina Józef Nowicki (24. miejsce w kraju w swojej kategorii) zapowiada, że miasto wkrótce stanie się wielkim placem budowy. Chodzi o przebudowy dróg (w tym także tych prowadzących do strefy przemysłowej), budowę ścieżek rowerowych, nowego dworca PKP czy nowego osiedla mieszkaniowego.

Bardzo ciekawie zapowiada się projekt budowy ciepłowni geotermalnej. – Na wyspie Pociejewo dowierciliśmy się do wody solankowej o temperaturze 97,5 st. Celsjusza. Są to najwyższe parametry spośród istniejących geotermii w naszym kraju. Ciepłownia dostarczy ciepła mieszkańcom lewobrzeżnej części Konina, a realizacja projektu pozwoli również na sfinalizowanie rozmów z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi balneologiczno-rekreacyjnym zagospodarowaniem tego złoża – podkreśla prezydent Konina.

Dla mieszkańców

Gmina Krobia jest bardzo zainteresowana rozwojem energetyki odnawianej (na terenie gminy działa już jedna farma wiatrowa).

Z kolei Września (28. miejsce w swojej kategorii) nie musi już tak bardzo starać się o nowych inwestorów. Ostatnio w gminie swój drugi zakład produkcyjny uruchomił Volkswagen, co zapewniło okolicznym mieszkańcom miejsca pracy, a budżetowi Wrześni – wyższe dochody.

– Wizja rozwoju Wrześni jako nowoczesnej, zmodernizowanej, silnej gospodarczo i świadczącej wysokiej jakości usługi dla mieszkańców staje się coraz bardziej realna – podkreśla Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

Zupełnie inne problemy, choć podobne priorytety, ma gmina Gizałki (39. miejsce wśród gmin wiejskich). Gmina liczy sobie tylko 4,7 tys. mieszkańców, rozsianych po 21 miejscowościach. – Mamy bardzo niski wskaźnik zaludnienia, powoduje to szereg problemów związanych z koniecznością budowy kosztownej infrastruktury komunalnej na obszarach o rozproszonej zabudowie – zauważa wójt Robert Łoza. Mimo to Gizałki starają się rozbudowywać sieć kanalizacji i lokalnych dróg, modernizować infrastrukturę oświatową i rekreacyjną.

– Mimo kłopotów dochody z podatków PIT i CIT wzrosły w ciągu ostatnich siedmiu lat o 220 proc. To pokazuje, że gmina jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania i zainwestowania – podkreśla wójt.

Opinia

Łukasz Borowiak, prezydent Leszna

Nasz cel jest prosty i jasny: Leszno ma być miastem komfortowym, atrakcyjnym i ładnym.

Zarówno dla mieszkańców, jak i dla pracodawców, inwestorów czy turystów. Osiągnięcie tego celu nie jest proste. Ba! Zawsze można zrobić więcej, lepiej, szybciej. Obecnie staramy się maksymalnie wykorzystać fundusze UE. Cieszę się, że pozyskaliśmy dofinansowanie na tak duże i ważne projekty, jak przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach miasta czy Zielone Leszno, który znacznie poprawi tereny zielone w całym mieście i pozwoli zadbać o opuszczone i zaniedbane miejsca. Jestem dumny, że realizujemy olbrzymi projekt modelowej rewitalizacji. Poprawia się dostępność komunikacyjna Leszna – budowa drogi ekspresowej S5 dobiega końca, przylegające do niej tereny są atrakcyjnym kąskiem dla inwestorów. A wiemy też, jak o nich zabiegać. Ważne, że w Lesznie przybywa pozytywnych i zaangażowanych społecznie mieszkańców, że prężnie działa trzeci sektor. Fakt, że udało nam się obudzić w leszczynianach obywatelskość i wrażliwość na sprawy miasta, uważam za jedno z większych osiągnięć.

Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza

Lata 2015–2017 to z pewnością dobry czas dla Kalisza. Miasto buduje, modernizuje i remontuje.

Na zadania inwestycyjne przeznaczyliśmy w tej kadencji w sumie blisko 150 mln zł. Stawiamy na rozwój szkolnictwa – przede wszystkim zawodowego – żeby zaspokoić popyt na lokalnym rynku pracy. Priorytetem jest też sukcesywne podnoszenie znaczenia i jakości transportu miejskiego. Inwestujemy w nowoczesne, ekologiczne autobusy. W Kaliszu sukcesywnie poprawia się stan dróg, ale oczekujemy na spełnienie przedwyborczych obietnic, czyli rozpoczęcie prac związanych z budową drogi S12, kluczowej dla miasta i powiatu. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto pozwoliłoby zaoszczędzić pieniądze wydawane na naprawę zniszczonych dróg. Przybywa ścieżek rowerowych. W tym roku zrealizowaliśmy projekt „Kaliski rower miejski”, na który mieszkańcy głosowali w ramach budżetu obywatelskiego. Możemy pochwalić się także bogatym zapleczem rekreacyjno-sportowym. W Kaliszu powstają nowe mieszkania komunalne oraz – w ramach programu Mieszkanie+ – na wynajem.

Przemysław Dębski, burmistrz Pyzdr

Nie można się nie cieszyć z awansu naszej gminy w Rankingu Samorządów, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że do ideału trochę nam brakuje. Ale to doskonała motywacja do dalszej pracy. Wspólnie z radnymi od początku tej kadencji konsekwentnie wdrażamy strategię rozwoju gminy na lata 2015–2020. Pragniemy, aby Pyzdry były miejscem, gdzie warto inwestować, mieszkać, a także wypoczywać. Dla osiągnięcia tego celu podejmujemy cały szereg działań na różnych płaszczyznach. Rozwój gospodarczy gminy staramy się stymulować proinwestycyjną polityką podatkową i planistyczną. Konsekwentnie podnosimy jakość życia naszych mieszkańców poprzez modernizację infrastruktury drogowej, podnoszenie jakości gminnych usług, szczególnie tych związanych z zagospodarowaniem czasu wolnego. Poprzez zwiększenie nakładów, jak i realizację nieszablonowych pomysłów, wzmacniamy nasz największy atut, którym jest potencjał turystyczny gminy. Co ważne, wszystkie te działania prowadzimy, redukując zadłużenie gminy.

Wśród ponad 200 samorządów wyróżnionych w tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” znalazło się 16 gmin i miast z Wielkopolski. Niektóre z nich uzyskały bardzo wysoką pozycję w kraju – Poznań, stolica regionu, uplasował się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii miast na prawach powiatu, zaś Krobia na piątym miejscu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Ale wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze.

Poznaj wyniki Rankingu Samorządów 2017 „Rzeczpospolitej”

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej