Wśród ponad 200 samorządów wyróżnionych w tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” znalazło się 16 gmin i miast z Wielkopolski. Niektóre z nich uzyskały bardzo wysoką pozycję w kraju – Poznań, stolica regionu, uplasował się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii miast na prawach powiatu, zaś Krobia na piątym miejscu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Ale wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze.
Poznaj wyniki Rankingu Samorządów 2017 „Rzeczpospolitej”
Zdrowe finanse
Do naszego zestawienia w ogóle bowiem klasyfikują się tylko te jednostki, które mogą pochwalić się wysoką dynamiką dochodów i wydatków prorozwojowych, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego lokalnego budżetu. W drugim etapie dodatkowo oceniamy efektywność działań samorządów w kluczowych dla rozwoju obszarach – takich jak budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie kapitału ludzkiego i lokalnej gospodarki oraz jakość zarządzania pracą administracji.
– Dobry wynik w rankingu to efekt dobrej polityki finansowej, która opiera się na kilku założeniach – komentuje Marian Adamek, burmistrz Pleszewa, który w skali kraju (wśród gmin miejsko-wiejskich) uplasował się w środku stawki. – Przede wszystkim to stabilizacja, a nawet redukcja poziomu wydatków bieżących. Od kilku lat realizowane są działania mające na celu optymalizację rozwiązań instytucjonalnych dostosowanych do potrzeb lokalnej społeczności, np. w oświacie najmniejsze placówki prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Podobne rozwiązania przyjęto w opiece nad dziećmi do lat trzech – opisuje Adamek.