Więcej pieniędzy na gminne drogi

Ponad 56 mln zł otrzymał region na rozwój dróg publicznych w 2018 r. To o ok. 16 mln zł więcej niż w tym roku.

Publikacja: 27.11.2017 01:30

W 2019 r. dofinansowanie z Funduszu otrzymało łącznie 4,28 tys. projektów , dofinansowanie sięgnęło

W 2019 r. dofinansowanie z Funduszu otrzymało łącznie 4,28 tys. projektów , dofinansowanie sięgnęło 4,5 mld zł

Foto: AdobeStock

Do końca grudnia będzie wiadomo, do których samorządów trafią te środki i w jakiej dokładnie wysokości. W ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019 – na rok 2018 dla województwa świętokrzyskiego przeznaczono dotację w wysokości 56 mln 130 tys. zł.

– O wzrost kwoty dla województwa zabiegali wojewoda oraz świętokrzyscy parlamentarzyści. Pieniądze przeznaczone zostaną na dofinansowanie zadań publicznych wykonywanych przez gminy i powiaty dotyczące dróg powiatowych i gminnych – tłumaczy Diana Głownia, rzeczniczka wojewody.

Wnioskowali o 170 mln

Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do 50 proc. inwestycji, a maksymalna dopłata to 3 mln zł. Gminy mogły zgłaszać po jednym wniosku, a miasta po dwa. Do urzędu wojewódzkiego wpłynęły w sumie 134 wnioski, na łączną kwotę ponad 170 mln zł.

– 9 listopada wojewoda świętokrzyski zatwierdził „wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie” oraz „wstępną listę rankingową ponadlimitowych wniosków o dofinansowanie w ramach programu przewidzianych do realizacji w 2018 roku – mówi Diana Głownia.

Dodaje, że ze względów formalnych odrzucono 14 wniosków. – Oceny pod względem formalnym i merytorycznym dokonała komisja powołana przez wojewodę, która przyznawała projektom ocenę punktową – tłumaczy. Pod uwagę brano m.in. znaczenie inwestycji dla realizacji infrastruktury drogowej w sposób gwarantujący podnoszenie poziomu bezpieczeństwa czy jej wpływ na rozwój spójnej sieci dróg publicznych.

Na wstępnej liście znalazł się m.in. remont drogi Wola Łagowska–Gęsice w gminie Łagów. – Planowany do rozbudowy odcinek stanowi kontynuację zadania z roku 2015. Wtedy powstało ponad pół kilometra drogi zrealizowanej w ramach programu wieloletniego dotyczącego rozbudowy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019 – mówi Beata Skrzyniarz z Urzędu Gminy.

Dodaje, że Łagów aplikuje o środki finansowe na II etap, tj. 880 metrów tej drogi. – Jest ona nieprzejezdna na odcinku ok. 300 metrów, a na pozostałej części jest utwardzona kruszywem o szerokości ok. 3 m – tłumaczy urzędniczka. Zauważa, że taki stan utrudnia mieszkańcom dojazd do zabudowań, więc rozbudowa pozwoli skrócić czasu przejazdu, stwarzając jednocześnie atrakcyjne tereny budowlane. Gmina podkreśla, że po remoncie znacznie poprawi się płynność ruchu oraz bezpieczeństwo podróżowania, poprawi się układ komunikacyjny między drogą gminną i wojewódzką nr 756, a także drogami powiatowymi i innymi drogami gminnymi, które stworzą zwartą sieć dróg na terenie gminy Łagów.

– W przypadku uzyskania dofinansowania gmina planuje rozpocząć realizację inwestycji w okresie maj–październik – zapowiada Skrzyniarz.

Drogi ważne dla mieszkańców

Na wstępnej liście znalazły się też m.in. Starachowice, które otrzymały dofinansowanie do przebudowy ul. Kościelnej, a na listę rezerwową trafił kolejny projekt, dotyczący budowy nowej drogi, czyli połączenia między ul. Słoneczną a ul. Górną.

Przebudowa Kościelnej ma kosztować 5,1 mln zł, z czego dofinansowanie to 2,5 mln zł. – Podczas tej inwestycji chcemy przebudować’1,2 km drogi, 2,5 km chodnika, 1,2 km odwodnienia i 2,4 km ścieżki rowerowej. Poza tym przebudowane zostaną cztery przystanki – wylicza Iwona Ogrodowska ze starachowickiego ratusza.

Dodaje, że droga jest w fatalnym stanie, nawierzchnia pełna dziur i wyrw wymaga gruntownej przebudowy, a ulica Kościelna to jedna z ulic o największym natężeniu ruchu w mieście. – Prace przy realizacji tej inwestycji rozpoczną się w roku 2018 roku –zapowiada urzędniczka.

Na liście rezerwowej znalazła się budowa drogi gminnej w ciągu ul. Słonecznej, od skrzyżowania z ul. Kościelną do ul. Górnej w Starachowicach. Wartość tej inwestycji to 1,2 mln zł, a dofinansowanie 625 tys. zł. Projekt obejmuje m.in. budowę 267 m drogi i 230 m chodnika. – W ramach tego zadania zostaną rozbudowane i wybudowane cztery skrzyżowania – mówi urzędniczka.

Z kolei gmina Skarżysko Kościelne chce rozbudować ul. Spacerową. Ma ona zniszczoną nawierzchnie żużlowo-tłuczniową o szerokości 3 m. Inwestycja znalazła się na wstępnej liście. – Po rozbudowie szerokość Spacerowej zwiększy się do 10,5 m – mówi Ksawery Krupa z Urzędu Gminy. Dodaje, że prace polegać będą na wykonaniu nawierzchni jezdni, chodnika, urządzeniu nawierzchni zjazdów.

Ksawery Krupa, zauważa, że termin przebudowy drogi uzależniony jest od uzyskania dofinansowania oraz od procedury przetargowej. Pierwsze prace zaplanowane zostały ma czerwiec–wrzesień 2018 r.

Do końca listopada wojewoda ogłosi ostateczne listy rankingowe, które do 20 grudnia zatwierdzi minister infrastruktury, a do końca roku zostaną one ogłoszone przez wojewodę.

– Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału gminy i powiaty mogą rozpocząć ogłaszanie przetargów i przystąpić do podpisywania umów z wojewodą – mówi Diana Głownia.

W tym roku województwo świętokrzyskie otrzymało przeszło 40 mln zł dotacji, z czego 22,4 mln zł poszło na budowę i remont prawie 60 km dróg powiatowych, a 18,3 mln zł, na 46,5 km dróg gminnych.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Do końca grudnia będzie wiadomo, do których samorządów trafią te środki i w jakiej dokładnie wysokości. W ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019 – na rok 2018 dla województwa świętokrzyskiego przeznaczono dotację w wysokości 56 mln 130 tys. zł.

– O wzrost kwoty dla województwa zabiegali wojewoda oraz świętokrzyscy parlamentarzyści. Pieniądze przeznaczone zostaną na dofinansowanie zadań publicznych wykonywanych przez gminy i powiaty dotyczące dróg powiatowych i gminnych – tłumaczy Diana Głownia, rzeczniczka wojewody.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał