W 2016 roku Poznaniowi ubyło niespełna 2 tys. mieszkańców – najmniej od 16 lat. Zatrzymanie dotychczasowych i przyciągnięcie nowych obywateli to dla władz miasta priorytet. Służą temu zarówno podejmowane inwestycje infrastrukturalne, jak i polityka społeczna oraz programy wsparcia inicjatyw z różnych dziedzin.
Przedstawiona w październiku 2016 roku Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+ stawia na zrównoważony rozwój i otwartość, skupiając się na realizacji pięciu priorytetów. Są nimi: silna metropolia, nowoczesna przedsiębiorczość, zielone i mobilne miasto, przyjazne osiedla oraz wspólnotowość i dialog społeczny.
Realizując te cele, miasto, wspierając się konsultacjami społecznymi, rozpoczęło prace m.in. nad rewitalizacją śródmieścia, przygotowaniem zagospodarowania Wolnych Torów i starego koryta Warty, a także wdraża programy stawiające na transport zrównoważony – rozwijając system Poznańskiego Roweru Miejskiego, wprowadzając oparty na pojazdach elektrycznych car sharing i scooter sharing oraz tworząc system kolei metropolitalnej. Realizacji tych celów służyć ma również nowa polityka mieszkaniowa z programami najmu oraz programem budowy mieszkań komunalnych.
W roku 2016 udało się zakończyć w Poznaniu wiele przedłużających się inwestycji infrastrukturalnych, które rozpoczęły poprzednie władze miasta. Prowadzone przez wiele lat mocno utrudniały codzienne życie mieszkańców – prace na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Żeromskiego, remont ronda Kaponiera oraz przebudowę ul. Czechosłowackiej. Rok 2016 to również uspokojenie ruchu, ograniczenie hałasu i emisji spalin w centrum poprzez poszerzenie strefy Tempo 30.
Miasto inwestuje też w mieszkańców, prowadząc rozbudowaną politykę prorodzinną, obejmującą opiekę nad dziećmi do lat trzech z najwyższymi w Polsce – wynoszącymi rocznie 15 mln zł – dopłatami z miejskiej kasy do miejsc w żłobkach niepublicznych, miejski program in vitro po 5 tys. zł na parę, wsparcie rodzin wielodzietnych z miejską Kartą Dużej Rodziny i biletem rodzinnym na czele, a także politykę senioralną z unikalnymi projektami – biletem senioralnym, Złotą Rączką oraz Pudełkiem Życia.