Szybki rozwój na wielu płaszczyznach

Zielonki – II miejsce w kategorii „Gminy wiejskie”. Gmina Zielonki buduje szkoły i baseny, kanalizację i drogi, walczy ze smogiem. W szybkim tempie przybywa mieszkańców, podobnie jak i miejsc pracy.

Publikacja: 24.11.2017 11:00

Świetne położenie i bardzo dobra infrastruktura przyciąga do Zielonek nowych mieszkańców

Świetne położenie i bardzo dobra infrastruktura przyciąga do Zielonek nowych mieszkańców

Foto: materiały prasowe

Niewątpliwym atutem gminy jest jej położenie. Z krakowskiego Rynku Głównego do granic Zielonek jest w linii prostej 5 kilometrów. Gmina w większości leży w strefie chronionego krajobrazu, m.in. w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego i Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Malownicze krajobrazy zachęcają do rekreacji, stolica Małopolski najkorzystniej widokowo prezentuje się właśnie z gminy Zielonki.

W pięciu szkołach uczy się 2200 osób, właśnie trwa rozbudowa dwóch placówek – w Zielonkach i Bibicach. Nowe segmenty mają być gotowe w 2018 r., przy obu szkołach powstaną przyszkolne baseny, by dzieci już od najmłodszych lat mogły uczyć się pływać. W przyszłym roku ma ruszyć też budowa nowego budynku oświatowego w Przybysławicach: szkoły z basenem i przedszkola, który zastąpi niefunkcjonalny budynek w Korzkwi. Inwestycje zwiększą bazę oświatową o miejsca dla kolejnych 900 uczniów. Co ważne, uczniowie gminnych szkół od lat osiągają najlepsze w Małopolsce wyniki z egzaminów zewnętrznych, co też potwierdzili tegoroczni absolwenci gimnazjów. Na terenie gminy działają dwa przedszkola samorządowe i 11 niepublicznych.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej