Rowerowy strzał w dziesiątkę

Stworzenie Szlaku Green Velo prowadzącego przez wschodnią Polskę było trafionym pomysłem. Zyskało na tym pięć województw, w tym podkarpackie.

Publikacja: 19.11.2017 20:30

Rowerowy strzał w dziesiątkę

Foto: materiały prasowe

W Podkarpackiem wszyscy zaangażowani w projekt szlaku rowerowego przyznają, że sezon wcale jeszcze się nie skończył, a już szykują się do kolejnego – w 2018 roku.

– Najważniejszą kwestią w 2018 roku będzie przeprowadzenie badania ruchu turystycznego na szlaku. Chcemy się dowiedzieć, ilu użytkowników korzysta ze Szlaku Green Velo, skąd pochodzą i jak długo przebywają na szlaku, gdzie zaczynają podróż, gdzie kończą, kiedy jest największe natężenia ruchu użytkowników Green Velo – mówi Kinga Aleksandrowicz-Kostępska, która jest koordynatorem projektu w województwie podkarpackim. – Chcemy być jak najlepiej przygotowani – dodaje.

Dlatego powstaje profil użytkownika szlaku: skąd przyjechał, gdzie mieszka, czy jest to mężczyzna czy kobieta, ile ma lat. – Postaramy się także określić, czy są to przejazdy rodzinne, grupowe czy też indywidualne itp. – mówi Kinga Aleksandrowicz. Wszystko po to, by szlak rowerowy był jak najlepiej przygotowany do potrzeb tych, którzy z niego korzystają.

– Planujemy działania promocyjne za granicą – w Berlinie, Amsterdamie, Kijowie i Lwowie. W kraju w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – ujawniła koordynatorka projektu.

Nadal ma trwać akcja w mediach społecznościowych, planowana jest organizacja wydarzeń dla rowerzystów m.in. w Przemyślu i w podkarpackiej części Roztocza i Stalowej Woli.

Władze województwa podkarpackiego są przekonane, że 2018 rok przyniesie dalszy rozwój szlaku, m.in. dzięki pożyczkom na rozwój turystyki udzielanym dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców na warunkach korzystniejszych niż rynkowe. Na ten cel zostało przeznaczonych aż 200 mln zł. Pieniądze mogą zostać wykorzystane na przygotowanie zakwaterowania, ofertę gastronomiczną, w tym np. produkcję lodów, na handel detaliczny, opiekę zdrowotną, wypożyczalnie sprzętu, fryzjerstwo i zabiegi kosmetyczne. Łącznie na 22 typy działalności. Oprocentowanie jednostkowej pożyczki udzielonej przedsiębiorcom jest w tym wypadku stałe i wynosi 0,915 proc. Nabór wniosków rozpoczął się już we wrześniu. Firmy, które już w tym roku przyłączyły się do programu, nie mają wątpliwości: warto było to zrobić.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej