Kontrakt samorządowy polega na skoncentrowaniu terytorialnym interwencji ekonomicznych i wykorzystaniu zasobów przez co najmniej trzy gminy. Już na początku 2015 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zatwierdził zasady i kierunki interwencji w ramach kontraktu, postanawiając zogniskować projekty m.in. wokół przedsiębiorczości i szkolnictwa zawodowego.
– Samorządy chcą i potrafią realizować zadania oparte na współpracy lokalnych władz, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Zależy nam na inwestowaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego właśnie w takie projekty i przedsięwzięcia, które budują potencjał gospodarczy województwa zachodniopomorskiego nie tylko w największych miastach regionu, lecz także na pozostałych obszarach Pomorza Zachodniego – deklaruje marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Mimo wysokiego w porównaniu z innymi regionami bezrobocia Pomorze Zachodnie cieszy się rynkiem pracownika. Pracodawcy alarmują, że brak im wykwalifikowanej siły roboczej. Najnowsze projekty w ramach kontraktu samorządowego służą zatem głównie szkolnictwu.
Cztery z nich, realizowane dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, obejmą swoim zasięgiem ponad 1,5 tys. osób z gmin Nowogard, Maszewo i Osina. Program „Inwestycja w rozwój gospodarczy gmin Nowogard, Maszewo, Osina i powiatu goleniowskiego – drogą do efektywnego kształcenia zawodowego” ma służyć między innymi podniesieniu umiejętności rynkowych uczniów lokalnych szkół zawodowych i techników. W ramach przedsięwzięcia zorganizowane zostaną klasy patronackie, kursy i szkolenia dla nauczycieli i ich podopiecznych, a także wizyty w parkach przemysłowych. Tak przygotowani absolwenci mają docelowo znaleźć pracę w podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w gminie Nowogard.
– Zakładamy, że dzięki uzbrojeniu terenów inwestycyjnych powstaną nowe zakłady pracy, w których zatrudnienie znajdą lepiej przygotowani absolwenci. Uczniowie Technikum nr 1 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nowogardzie będą mieli możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień elektrycznych, barmańskich, kelnerskich, operatora wózków widłowych, i to poza planowanym wykształceniem w ramach technikum. Szkoła kształci blisko 700 uczniów i rocznie kończy ją 130–140 absolwentów, w tym logistycy, informatycy czy spedytorzy, bardzo potrzebni w KSSSE – mówi „Rzeczpospolitej” Jowita Pawlak, inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w starostwie powiatowym w Goleniowie, pomysłodawczyni kontraktu.