Tolerancja i święty spokój

Sąd nakazał usunięcie z francuskiego miasteczka pomnika Jana Pawła II tylko dlatego, że wieńczy go krzyż. Francuskie prawo pochodzące jeszcze z 1905 r. zabrania umieszczania symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Publikacja: 12.11.2017 23:30

Jerzy Surdykowski

Jerzy Surdykowski

Foto: Fotorzepa / Guzik Piotr

Jest to dziedzictwo dość naiwnego XIX-wiecznego ateizmu, który opierając się na niekwestionowanych postępach nauki, wierzył, że nie istnieją tajemnice zamknięte przed ludzkim rozumem i że w końcu da się wykazać, iż żadnego bóstwa nie ma. Dziś już nie spoglądamy na świat z podobną beztroską, nauka pokazała ogrom tajemnicy.

Trudno o bardziej dobitną kompromitację tak pomyślanej świeckości państwa niż awantura o pomnik. Tak rozumiana świeckość zaprzecza własnej historii. Korzenie Europy są chrześcijańskie, w tej glebie zakorzeniony jest nawet najbardziej nieprzejednany ateusz. Ale i my mamy tu coś na dokładkę: niedawno odbył się w Krakowie publiczny wykład prof. Daniela Dennetta, nie tylko światowej sławy filozofa, ale i wojującego ateisty. List protestacyjny przeciw temu wydarzeniu podpisało 2 tys. osób, w tym takie osobistości, jak małopolska kurator oświaty. Dużo mówimy o tolerancji. Aby być tolerancyjnym, trzeba być pewnym swoich poglądów i zdolnym do dialogu. Najwięcej jest jednak osób, dla których odmienność to zagrożenie, a święty jest jedynie ich własny spokój.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama