Chcemy ściągnąć inwestorów

Przygotowujemy uchwałę, która pozwoli na przyznanie ulg w podatkach dla przedsiębiorców. Oczywiście nie zapominamy o tych firmach, które już u nas działają – mówi Tomasz Siemek burmistrz gminy Alwernia

Publikacja: 12.11.2017 23:30

Chcemy ściągnąć inwestorów

Foto: materiały prasowe

Rz: Samorząd Alwerni deklaruje, że miasto będzie miejscem dla mieszkańca, inwestora i turysty. W jaki sposób zamierzacie to osiągnąć?

Tomasz Siemek: Inwestorzy już mają u nas dobre warunki, ale będą mieli jeszcze lepsze. Dla nich i dla mieszkańców rozbudowujemy infrastrukturę. Dla przyszłych inwestycji ważny jest dobry dojazd i taki już mamy. Na przykład jeszcze niedawno do Alwerni był zjazd z autostrady tylko od strony Katowic, teraz jest również od strony Krakowa. Budujemy nowe drogi i rozbudujemy oczyszczalnię ścieków. Działająca w Alwerni do tej pory oczyszczalnia to twór archaiczny, niewydolny, poza tym niecała gmina jest skanalizowana i wiele ścieków trafia do starej oczyszczalni beczkowozami. Do nowej oczyszczalni będą poprowadzone nowe drogi dojazdowe, rozbuduje się także kanalizacja w gminie. Na inwestycję wydamy ok. 7 mln zł. 5 mln pochodzi ze środków zewnętrznych, 2 mln dostajemy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dobre drogi i sprawna kanalizacja na pewno pomogą w ściągnięciu inwestorów. Myślimy też o dodatkowych zachętach. W przygotowaniu jest uchwała, która pozwoli na przyznanie ulg w podatkach dla przedsiębiorców. Oczywiście nie zapominamy o tych firmach, które już u nas działają. One też zostaną wsparte, jeżeli będą inwestować na terenie gminy i stworzą nowe miejsca pracy. Możemy także zaoferować tereny potrzebne inwestorom. W odległości kilometra od zjazdu z autostrady gmina posiada ok. 20 ha terenów przewidzianych w planie zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje. Takie tereny znajdują się także w rejonie Alvernia Studios, ale tu działki są mniejsze, rozproszone, a i dla inwestorów może to być utrudnienie. Dlatego planujemy wykup parcel i ich scalanie.

Alvernia Studios to marka, z którą kojarzona jest gmina?

Zdecydowanie tak. Alwernia najbardziej znana jest z klasztoru Bernardynów i oczywiście Alvernia Studios. Charakterystyczne kopuły studia przy autostradzie są rozpoznawalne i można powiedzieć, że od początku swojego istnienia były promocją naszej gminy. Dzięki Alvernia Studios odbywały się koncerty, jeździł gimbus w barwach RMF, a mieszkańcy zyskali zatrudnienie, było o nas głośno w całym kraju.

Nie ukrywam, cieszę się, że nowy właściciel ma pomysł na to miejsce, i mocno dopingujemy jego działania. Alvernia Studios, chociażby ze względu na wygląd budynków, zawsze kojarzyła się z filmami serii „Star Trek”, z fantastyką i z tego, co wiemy przyszła działalność, także ma pozostać w tej konwencji, bo będą tam produkowane m.in. filmy wykorzystujące technologie AR (połączenie świata rzeczywistego i wirtualnego) i VR (rzeczywistość wirtualna).

Liczymy na sukces tego przedsięwzięcia, bo jeżeli będzie głośno o Alvernia Studios, to będzie głośno i o naszej gminie. A mieszkańcy, którzy dotąd szukali zatrudnienia w Krakowie, Katowicach czy Chrzanowie, znajdą nowe miejsca pracy na miejscu.

Gmina ma plany dotyczące rozwoju konkretnej działalności?

Każdy rodzaj działalności jest w naszej gminie mile widziany, o ile nie będą to inwestycje szkodliwe dla mieszkańców czy środowiska. Może to być fabryka, hala, magazyn, firma usługowa. Z kontrowersyjną inwestycją typu spalarnia pewnie byłby problem. Jednocześnie mamy na terenie gminy zakłady chemiczne i jakoś sobie radzimy, nie ma kontrowersji.

Jakie atrakcje Alwernia może zaoferować turystom?

Turystykę weekendową. Wiemy na pewno, że nie jesteśmy w stanie ściągnąć turystów na tygodniowy czy dwutygodniowy urlop, bo potrzebnych warunków nie mamy. Jednak jesteśmy w stanie przekonać turystów, by przyjechali do nas na weekend. Mamy co pokazać i czym zachęcać.

Zrewitalizowaliśmy rynek. Co prawda nie mieści się on w centrum, gdzie znajduje się osiedle i większość sklepów, ale przy klasztorze Bernardynów, i trzeba do niego podejść kilkaset metrów. Nie jest to jednak zwyczajny rynek. Został zaprojektowany bardziej na zasadzie parku, jest tu wiele drzew, ławki – można usiąść i odpocząć. Zabudowa rynku to przeważnie urokliwe ponadstuletnie kamieniczki. No i przyciągamy wszystkich na rynek, organizując na nim imprezy, np. koncerty czy Jesienne Pokazy Klasyków, czyli zloty starych samochodów i motocykli. Alwernia jest już znana z tych pokazów.

Alwernia jest też znana z organizacji dogtrekkingów, czyli aktywnego spędzania czasu połączonego z akcją charytatywną na rzecz bezdomnych zwierząt. Kolejna marka, z którą Alwernia jest kojarzona, to rodzinne rajdy rowerowe. Dwa lata temu odbył się tutaj Małopolski Wyścig Górski i prezes związku kolarskiego zakochał się w naszym rynku. Ta miłość zaowocowała kolejnymi, komercyjnymi rajdami rowerowymi, ale przy okazji zaczęły się też odbywać rajdy rodzinne. Pierwszy taki rajd liczył 120 uczestników, na ostatni przyjechało ponad 500 osób.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay