Mają też powstać miejsca obsługi rowerzystów, nowe wieże widokowe, wzmocnione też zostaną działania promocyjno-edukacyjne. To wszystko będzie możliwe w ramach projektu „B(L)ike Roztocze – together in spite of borders” z programu unijnego „Polska–Białoruś–Ukraina na lata 2014–2020″. Liderem projektu jest gmina Zamość, a wśród partnerów po stronie polskiej znaleźli się: Roztoczański Park Narodowy i Urząd Marszałkowski w Lublinie.
– Projekt przeszedł pozytywnie dwie weryfikacje i uzyskał 95 pkt, plasując się tym samym na drugim miejscu – mówi Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dodaje, że trwają ostatnie konsultacje ze Wspólnym Komitetem Monitorującym, których celem jest doprecyzowanie zapisów w formularzu aplikacyjnym, aby finalnie określić mierniki celów, parametrów technicznych i merytorycznych poszczególnych zadań. A tych we wniosku zaplanowano dużo. – Będą realizowane w sposób kompleksowy, symetryczny po obu stronach granicy w jednakowych standardach – tłumaczy dyr. Grabowski.
Po otrzymaniu dotacji strona polska i ukraińska chce zająć się rozwojem infrastruktury rowerowej Roztocza, w tym Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. – Jeżeli otrzymamy unijne wsparcie, to zmieni się infrastruktura Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza (CSRR), który zostanie oznakowany w sposób jednorodny w Polsce i na Ukrainie – zapowiada Grabowski. Dodaje, że powstaną punkty obsługi rowerzystów (POR), dziewięć w Polsce i 14 na Ukrainie. Będą one wyposażone w deszczochrony, ławki, stoły, tablice informacyjne, kosze na śmieci, stojaki na rowery, stacje napraw jednośladów oraz czujniki pomiaru natężenia ruchu turystycznego. – Wprowadzone zostanie oznakowanie kierujące rowerzystów do najcenniejszych obiektów przyrodniczych i kulturowych znajdujących się na szlaku lub w jego sąsiedztwie – zapowiada Tadeusz Grabowski.
Ma też powstać nowa trasa rowerowa łącząca gminę Zamość z CSRR o długości ok. 25 km, na której znajdować się będą m.in. dwie wieże widokowe (w Lipsku Polesiu i Wychodach). Poza tym zaplanowano opracowanie i wydanie turystycznych materiałów opisujących walory przyrodnicze i kulturowe Roztocza. Mają być także wydane mapy Roztocza, atlas tras rowerach, przewodnik, foldery i kalendarze, album, opracowana zostanie wystawa oraz aplikacja mobilna na telefony komórkowe.