Powstanie blok energetyczny zasilany odpadami

Spółka Węglokoks Energia ZCP należąca do Węglokoksu chce wybudować w Rudzie Śląskiej nowy blok energetyczny, zasilany paliwem z odpadów.

Publikacja: 07.11.2017 21:30

Trwa procedura zmierzająca do wydania przez samorząd tzw. decyzji środowiskowej w tej sprawie.

Instalacja ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej. – Budowa bloku opalanego paliwem alternatywnym jest elementem modernizacji zakładu, którego podstawowym celem jest zmniejszenie emisji i dostosowanie się do restrykcyjnych norm środowiskowych w przyszłości – tłumaczy Paweł Cyz, rzecznik Węglokoksu. Zapewnia, że koncepcja bloku bazuje na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych, a instalacja opalana będzie przetworzonymi wysokoenergetycznymi odpadami, pozbawionymi elementów niebezpiecznych i możliwych do recyklingu. – Paliwo to klasyfikowane jest jako odnawialne źródło energii. Produkować będziemy zatem „zieloną” energię. Szacujemy, że w związku z modernizacją emisja pyłów i gazów zmniejszona będzie o 80 proc. – mówi Cyz. Podkreśla, że nowy blok ma zapewnić mieszkańcom Rudy Śląskiej stabilne dostawy ciepła, a także zmniejszyć ilość składowanych odpadów. Węglokoks Energia ZCP z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowych dotyczących budowy bloku energetycznego wystąpiła do Urzędu Miasta 30 września 2016 roku. – Do prowadzonego postępowania administracyjnego na prawach strony swój udział zgłosiły następujące organizacje ekologiczne: Fundacja Instytut Rozwoju Osobistego Invest w Częstochowie, Fundacja Ekologiczna Silesia w Katowicach, Stowarzyszenie Rudzianie Razem w Rudzie Śląskiej oraz Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu – wylicza Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa w ratuszu w Rudzie Śląskiej.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej