– Światowa Organizacja Zdrowia określa seniorów jako osoby 60+, jednak często pojęcie to używane jest w stosunku do ludzi młodszych – mówi Agnieszka Kownacka z działu pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Wiele do zrobienia
Polska plasuje się na 30. miejscu spośród 34 państw OECD pod względem wykorzystania potencjału pracowników w wieku 55+. Co trzecia osoba po 50. roku życia w Polsce szuka zatrudnienia dłużej niż 24 miesiące. Tak długi czas oczekiwania na pracę sprawia, że coraz trudniej jest wrócić do aktywności zawodowej. Podejmowane są więc przez seniorów prace w niepełnym wymiarze godzin, a także poniżej ich kwalifikacji zawodowych.
Jak podkreśla Główny Urząd Statystyczny, starzenie się społeczeństwa powoduje wydłużanie się aktywności zawodowej osób po 50. roku życia. Według informacji podanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, pod koniec sierpnia zarejestrowanych było jako bezrobotni 3110 osób po 50. roku życia. Nie są to emeryci, ale osoby, które chcą i mogą jeszcze pracować. Jak duże mają na to szanse w Wielkopolsce?
Linda Matus, redaktor naczelna „Gazety Senior”, opowiada o inicjatywie Otwarci 50+, która wspiera firmy i przedsiębiorstwa w budowaniu miejsc pracy dla seniorów.
– Pracodawcy powoli otwierają się na seniorów. Doceniają doświadczenie, również to życiowe, osób po 50. roku życia. Świetnie sprawdzają się one na stanowiskach, na których wymagany jest kontakt z klientami i ich obsługa. Osoby starsze, ale też z dużym doświadczeniem, są bardziej cierpliwe, dokładne i to podoba się nie tylko klientom, ale również pracodawcom – mówi Linda Matus.