Zgłaszane projekty muszą dotyczyć obszaru rewitalizacji, który obejmuje: Bocianowo, Śródmieście, Stare Miasto, Okole, Wilczak-Jary, Stary Fordon, Zimne Wody-Czersko Polskie. Wskazano go w uchwale Rady Miasta Bydgoszczy. W tych dzielnicach Bydgoszczy szczególnie widać problemy społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Władze miasta chcą w ten sposób zwiększyć udział mieszkańców w tworzeniu programu odnowy społecznej tych miejsc. Czekają na projekty, które kwalifikują się do dofinansowania z funduszy unijnych. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie unijne na inwestycję jest jej wcześniejsze ujęcie w gminnym programie rewitalizacji.
Wykorzystując środki UE z tej perspektywy, władze miasta starają się poprawiać sferę techniczną i przestrzenno-funkcjonalną wskazanych obszarów, chcą np. modernizować budynki czy zwiększać ich dostępność dla osób niepełnosprawnych itp. – Równie duży nacisk kładziony będzie na sferę gospodarczą, z którą ma się łączyć wspieranie przedsiębiorczości, oraz sferę środowiskową – tłumaczy Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy. – Będzie to sprzyjać ograniczeniu negatywnych zjawisk, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym.
Coraz więcej nowego
W Bydgoszczy dotychczas udało się zrewitalizować obszar nad Brdą w centrum miasta, szereg terenów zielonych oraz część śródmiejskich ulic. Jednym ze sztandarowych projektów jest Wyspa Młyńska – zielona enklawa w centrum, położona zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku. Wśród zadań znalazły się: renowacja budynku przy ul. Mennica 6 i jego adaptacja na Centrum Pracy i Przedsiębiorczości, renowacja i adaptacja na cele działalności Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego pięciu zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie Wyspy Młyńskiej wraz z zagospodarowaniem ich najbliższego otoczenia. Czerwony Spichrz został zaadaptowany na interaktywne Muzeum Sztuki, w Domu Młynarza funkcjonuje centrum informacyjno-recepcyjne zespołu muzealnego, w budynku przy ul. Mennica 7 mieści się Dom Wyczółkowskiego, w Białym Spichrzu otwarto Muzeum Archeologii, a w budynku przy ul. Mennica 4 – Europejskie Centrum Pieniądza.
Zadbano też o zagospodarowanie terenu – utworzenie tzw. łąki rekreacyjnej, budowę amfiteatru, ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, placu zabaw, oświetlenie budynków i Międzywodzia oraz umocnienie nadbrzeży Brdy Młynówki i Brdy. Zrewitalizowano też zdegradowane tereny sportowe na terenie Wyspy Młyńskiej, wybudowano przystań jachtową z bazą noclegową, zapleczem gastronomicznym, salą edukacyjną oraz studiem odnowy biologicznej. Powstała tam też infrastruktura oraz zjazdy z ul. Tamka.