Blisko 1,4 mld zł będzie kosztować 54-kilometrowe połączenie Bydgoszczy z autostradą A2 w Wielkopolsce. To obecnie największe przedsięwzięcie drogowe w regionie. Budowa trasy od węzła Bydgoszcz Błonie (dawniej Białe Błota) do granicy województwa kujawsko-pomorskiego otrzymała unijne wsparcie w wysokości 716 mln zł. Wartość tej pomocy przekracza więc połowę wszystkich kosztów budowy.
Inwestycję podzielono na trzy części: od Błonia do węzła Szubin (9,7 km), od węzła Szubin do węzła Jaroszewo (19,3 km) oraz pomiędzy węzłem Jaroszewo a granicą województwa (25,1 km). W ostatnich dniach rozpoczęto roboty ziemne na odcinku Białe Błota–Szubin, gdzie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) wydana została dopiero w sierpniu. Umożliwia ona przejęcie nieruchomości pod drogę oraz rozpoczęcie procedur związanych z odszkodowaniami dla wywłaszczanych mieszkańców. Teraz drogowcy karczują teren, usuwają drzewa oraz zdejmują wierzchnią warstwę gruntu.
Bardziej zaawansowane są prace na odcinkach Szubin–Żnin oraz Żnin–granica województwa. Budowane są tam konstrukcje wiaduktów i przepustów. Z kolei na obwodnicy Bydgoszczy największe zaawansowanie robót widoczne jest pomiędzy węzłami Bydgoszcz Opławiec oraz Maksymilianowo, gdzie powstają nasypy pod nowy przebieg dróg i zagęszczane jest podłoże pod planowane jezdnie. Rozpoczęły się też prace przy wzmacnianiu palami gruntu pod nowy most przez Brdę w Tryszczynie.
Droga ekspresowa S5 zapewni Bydgoszczy połączenie z innymi aglomeracjami oraz siecią dróg szybkiego roku. Daje to szansę przyspieszenie rozwoju miasta i województwa. Władze Bydgoszczy są jednak zaskoczone, że w aktualizacji Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014–2020 nie jest zapewnione finansowanie drogi ekspresowej S10 łączącej Bydgoszcz z Toruniem i autostradą A1.