Warszawski świat książki

Księgarnie, zwłaszcza te niestanowiące sieciówek, mają swój specyficzny klimat. Odwiedzamy je nie tylko dlatego, że chcemy tak po prostu kupić jakąś książkę. Równie dobrze można byłoby ją zamówić internetowo.

Publikacja: 24.10.2017 21:30

Maciej J. Nowak

Maciej J. Nowak

Foto: Fotorzepa / Gardziński Robert

Wizyta w księgarni to sztuka sama w sobie, obejmuje nie tylko „polowanie na upatrzoną zwierzynę”, ale jednocześnie kontemplację książkowej specyfiki, szperanie i poszukiwanie czegoś, co nas zaciekawi, a nawet wypicie kawy w wyjątkowym otoczeniu.

Chyba wszystkie te kryteria spełnia Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie. Została założona w latach 50. XX wieku na obszarze wyjątkowym: w kamienicy, w której według powieści „Lalka” miał się znajdować słynny sklep Stanisława Wokulskiego. A w okolicy Pałac Staszica, Uniwersytet Warszawski, nieopodal Zamek Królewski… Księgarnia bardzo mocno osadziła się w życiu Warszawy. Jeszcze w PRL można ją było zobaczyć w niektórych głośnych wówczas serialach. Obecnie stanowi świetny punkt do poszukiwań ciekawych nowości wydawniczych. Jeżeli chcemy znaleźć coś poza głośnymi, omawianymi na bieżąco w prasie publikacjami, coś zupełnie nietypowego – powinniśmy tego szukać właśnie w „Prusie”. Co więcej, w księgarni założono również kawiarnię.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10