Transgraniczne wystawy muzeów poświęcone wspólnym dziejom i kulturze Pomorza, elektroniczne tablice tłumaczeniem dla teatrów, rewitalizacja parków w uzdrowiskach – to tylko kilka przykładów projektów, które otrzymały finansowanie z programu INTERREG.
To niektóre ze sposobów zbliżenia polsko-niemieckiego pogranicza, pogłębienia współpracy i przełamania barier rozwojowych. W sumie wsparcie otrzymało dziewięć projektów z osi „Natura i kultura” programu Interreg na kwotę ponad 85 mln zł. Obszar, którego dotyczy ten program, jest zamieszkany przez ok. 3 mln ludzi, z czego większość – 1,7 mln – mieszka po stronie polskiej. Dodatkowo latem na Pomorze Zachodnie po obydwóch stronach granicy dojeżdża jeszcze dziesiątki tysięcy turystów.
Muzea i teatry
Pieniądze z Interregu dają szansę na zrealizowanie projektów planowanych, ale niemożliwych do realizacji ze względu na brak finansowania. Chodzi chociażby o współpracę Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pommerches Landesmuseum, które teraz planują stworzenie wspólnej transgranicznej oferty wystawienniczej poświęconej dziejom i kulturze Pomorza.
Wyposażone w audioprzewodniki i kioski multimedialne stałe wystawy powstaną w obu muzeach, do których będzie można wejść, kupując jeden transgraniczny bilet. Dla wygody tych, którzy nie chcą podróżować, obie ekspozycje zostaną również połączone w jedną, wirtualną całość.
Powstanie także polsko-niemiecka sieć teatralna theater-pom.net stworzona przez Uckermärkische Bühnen i Eigenbetrieb der Stadt Schwedt Oder, Theater Vorpommern GmbH oraz Szczecińską Operę na Zamku. Z myślą o dzieciach zaplanowano elektroniczne tablice prezentujące tłumaczenie dialogów na język polski lub niemiecki. Obydwa teatry będą również uzgadniały ze sobą repertuar, przewidziano wspólne produkcje oraz wyjazdy.