To kolejna publikacja wydana przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wcześniej pojawiły się komiksy „Stan wojenny. 30 lat po…” (2011) i „Inka” (2016). Bohaterem najnowszej ilustrowanej opowieści jest Józef Piłsudski i jego związki ze stolicą Podlasia. Pierwszy Honorowy Obywatel Białegostoku gościł tu często i nie tylko z oficjalnymi wizytami. Jego pobyt z dnia 21 czerwca 1921 r. stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Rada Miasta postanowiła wówczas powitać powracających z frontu żołnierzy, ufundować pułkowi sztandar oraz nadać Józefowi Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo.
Także dla niesłyszących i niewidomych
Autorami komiksu są scenarzystka Paulina Królikowska i rysownik Daniel Baum. Poza marszałkiem Piłsudskim, na planszach znaleźli się m.in. gen. Lucjan Żeligowski, prezydent Białegostoku Bolesław Szymański i wojewoda Stefan Popielawski. W narracji pojawiają się relacje świadków i wspomnienia bohaterów.
– Już drugi rok z rzędu miejska instytucja kultury – Muzeum Wojska w Białymstoku – wydaje komiks – mówi wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. – Uznaliśmy, że to doskonały sposób, by dotrzeć do młodego odbiorcy, lubiącego kulturę obrazkową. Okazuje się, że ludzie bardzo chętnie sięgają po takie wydawnictwa, więc w przyszłym roku planujemy wydać kolejny – to będzie nasza tradycja. Jeszcze nie mówimy, o czym opowie.
Licząca 36 stron opowieść została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Wersja elektroniczna wydawnictwa, zawierająca transkrypcję plansz na język migowy oraz audiodeskrypcję, udostępniona zostanie na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku. – Tłumaczenie komiksu na język migowy to absolutna nowość w Polsce – mówi wiceprezydent Rudnicki.
W zeszłym roku ukazał się komiks opowiadający o Danucie Siedzikównie „Ince”. Tu również przygotowanych zostało tysiąc bezpłatnych egzemplarzy drukowanych, komiks został też udostępniony bezpłatnie online w formacie PDF. Opracowano też wersję audio. Danuta Siedzikówna ps. Inka urodziła się w 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Za współpracę z antykomunistycznym podziemiem została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku.