W najnowszej edycji badania „Potencjał innowacyjny regionów 2017″ Banku Millennium woj. lubelskie zajęło piąte miejsce. To bardzo dobra pozycja, zaraz za bardziej rozwiniętymi regionami, jak Mazowsze, Małopolska, Dolny Śląsk i Pomorze, a przed Wielkopolską czy Śląskiem.
Co więcej, to województwo lubelskie dokonało największego skoku, jeśli chodzi o rozwój potencjału innowacyjności w ostatnich pięciu latach. Z miejsca ósmego awansowało na piąte i konsekwentnie na nim pozostaje.
– Główną przyczyną tego awansu jest wysoka aktywność lubelskich uczelni w zakresie badań naukowych – wyjaśnia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium i współautor badań. Liczba zarejestrowanych patentów (w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców) w 2017 r. wzrosła ponadtrzykrotnie w porównaniu z 2010 r. i ustępowała tylko woj. dolnośląskiemu i Mazowszu. Szczególnie pozytywnie wyróżnia się Politechnika Lubelska.
Takie wyniki mogą cieszyć władze miasta i regionu, które kilka lat temu uznały wzmocnienie ośrodków akademickich i działalności naukowej uczelni za jeden z głównych celów w swojej strategii rozwojowej. Dziś potencjał edukacyjny regionu – w badaniu Banku Millennium – oceniany jest na szóste miejscu w kraju.