To jedyny w Polsce festiwal koprodukcji filmowych. Jego przewodnią ideą jest wielokulturowość i promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup społecznych, etnicznych, religijnych. Wokół tego tematu skupiają się projekcje i wydarzenia towarzyszące festiwalowi.
– Gdy zaczynaliśmy organizować WAMA Film Festival, zauważyliśmy, że nie mamy w kraju żadnego festiwalu prezentującego filmy powstałe w koprodukcji, przy udziale różnych państw – mówi nam Marcin Kot Bastkowski, pomysłodawca i dyrektor. – Wielokulturowość jest oczywiście naturalnie wpisana w powstające w ten sposób filmy. Dotyczy spraw produkcyjnych, jak i tematów. Jednocześnie uznaliśmy, że w nasz festiwal doskonale wpasowuje się też wielokulturowość Olsztyna oraz Warmii i Mazur. W tym regionie Polski mamy przecież tygiel kultur, bo mieszkają tu Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, autochtoni, mniejszość niemiecka, Żydzi, Romowie. Ludzie żyjący w symbiozie mają potrzebę rozmawiania o tożsamości i wielokulturowości. Jestem przekonany, że WAMA to festiwal trafiający w swój czas, bardzo aktualny i potrzebny.
Pytanie o otwartość
Każda edycja festiwalu ma jeszcze dodatkowy główny temat. W tym roku jest to „Otwartość”.
– Rozmowy o wielokulturowości nie ma bez otwartości – dodaje Marcin Kot Bastkowski. Także w związku z tym, że polaryzacja polityczna w Polsce jest obecnie tak duża, że często trudno się nam porozumieć, zachęcamy do otwarcia się na innych i podjęcia rozmowy. Festiwal to przecież nie tylko pokazy i warsztaty, ale także wspólne spotkania i dyskusje.
Szerokie rozumienie otwartości stało się impulsem do wpisania w program WAMA 2017 pokazu specjalnego „Opery o Polsce” Piotra Stasika. Ten filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, nawiązuje do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego. Film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, pejzaże, intymne wspomnienia. I doskonale wpisuje się w tematykę festiwalu, w kwestie tolerancji, otwartości i debatę publiczną w dzisiejszej Polsce. 13 października po jego pokazie w Multikinie w Olsztynie odbędzie się „Dyskusja o Polsce” z udziałem dwóch zaproszonych krytyków i publicystów, reprezentujących przeciwstawne opcje: Łukasza Adamskiego (tygodnik „w Polityce”) i Jakuba Majmurka („Krytyka Polityczna”, „Gazeta Wyborcza”).