Śląskie samorządy dobrze odrobiły trudną unijną lekcję

Śląsk przyspieszył z czerpaniem z nowego rozdania unijnej pomocy, a co za tym idzie, z inwestowaniem tych pieniędzy w celu rozwoju regionu. To cieszy, bo i czas najwyższy i program dla tego województwa jest w okresie 2014–2020 największym programem regionalnym ze wszystkich 16 zarządzanych przez władze województw.

Publikacja: 10.10.2017 21:30

Artur Osiecki

Artur Osiecki

Foto: Fotorzepa / Bartosz Jankowski

Jak podkreślają śląscy samorządowcy, nie jest to jednak zadanie łatwe, a do tego czasochłonne. Z ich wypowiedzi przebijają dwa stwierdzenia. Pierwsze, że teraz jest dużo trudniej sięgnąć po te dotacje, i drugie, że trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym.

O ile to drugie stwierdzenie dotyczy właściwie każdych działań o charakterze finansowym i co za tym idzie, możne je uznać za normalność, to już fakt, że znowu jest trudniej, martwi. Szczególnie w kontekście zapowiadanych przed każdą kolejną perspektywą finansową Unii Europejskiej ułatwień, które wieści Komisja Europejska. Niestety, jak widać na przykładzie Śląska, nie jest łatwiej, ale dużo trudniej. Będąc w br. na forach europejskich w Berlinie, Brukseli i Tallinnie, przysłuchiwałem się więc uważnie, co mówią europejscy urzędnicy o kolejnych ramach finansowych UE na lata po 2020 r. Choć dominuje wątek brexitu, to jak zwykle zapowiadane są, a jakże, uproszczenia. Niestety, jak samorządowcy z różnych krajów słyszą o uproszczeniach a la Bruksela, spuszczają głowy. Znakomitą tego ilustracją może być fakt, że jeden z samorządowców, i to nie z naszego kraju, wygłosił w nieformalnej dyskusji takie oto zdanie: – Uproszczenia dotyczące funduszy strukturalnych są bardzo potrzebne, ale jak słyszę, że Komisja mówi o uproszczeniach, to zaczynam się bać.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej