Miejsce dla wielbicieli secesji

Wnętrza dawnych mieszczańskich pokoi oraz liczne eksponaty sztuki europejskiej warto zobaczyć w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Publikacja: 27.09.2017 00:00

W muzeum secesji urządzono dziesięć pokoi, z których każdy jest odmienną aranżacją konkretnego wnętr

W muzeum secesji urządzono dziesięć pokoi, z których każdy jest odmienną aranżacją konkretnego wnętrza.

Foto: materiały prasowe

Ponad 70 tysięcy gości odwiedza rocznie płockie muzeum secesji.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zlokalizowane jest w mieszczańskiej kamienicy przy ul. Tumskiej 8. Jednak ze względu na imponującą ekspozycję poświęconą sztucę secesji zwane jest „muzeum secesji”.

Placówka ta ma wyjątkową historię. To najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.

Kilka przeprowadzek

Placówka ta powstała z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego, na podstawie reskryptu nr 1/7097 Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego. Instytucji nadano nazwę „Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego”. Pierwotnie eksponaty umieszczono w dwóch salach budynku szkolnego (dziś mieści się w nim Liceum Ogólnokształcące im. S. Małachowskiego), dzięki czemu mogły służyć jako pomoce naukowe, udostępniano je również zwiedzającym.

Placówka ta od tamtych lat kilka razy zmieniała siedzibę oraz nazwę. Od 1968 roku gromadziła zbiory sztuki secesyjnej. Ta ostatnia wystawa cieszyła się tak dużą popularnością, że postanowiono je dedykować temu stylowi sztuki europejskiej z przełomu XIX i XX wieku. Teraz wystawa ta mieści się na czterech piętrach kamienicy przy ul. Tumskiej 8 i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego oraz galerię malarstwa i rzeźby.

Prezentacja wnętrz historycznych pozwoliła na odtworzenie obrazu życia codziennego mieszczaństwa. Dokonano tego poprzez urządzenie dziesięciu pokoi, z których każdy jest odmienną aranżacją konkretnego wnętrza. Prezentowane jest w nich spectrum sztuki europejskiej w jej rozmaitych przejawach. Znaczące miejsce ma prezentacja sztuki okresu Młodej Polski z jej czołowymi przedstawicielami środowiska artystycznego Krakowa, Lwowa i Warszawy.

Niepowtarzalne eksponaty

Na ekspozycji zgromadzono kolekcje malarstwa, rzeźby, meblarstwa, tkaniny artystycznej i użytkowej, rzemiosła artystycznego (wyroby ze szkła, srebra, cyny, porcelany, fajansu), fotografii, akcesoriów mody, aby pokazać, że styl secesyjny objął swym zasięgiem wszystkie dziedziny sztuk plastycznych i użytkowych. Do aranżacji wnętrz użyto autentycznych obiektów z epoki.

Jak podkreślają muzealnicy, próba aranżacji wnętrz secesyjnych jest jedyną tego rodzaju w muzealnictwie polskim. Towarzyszy jej imponująca kolekcja art déco, która w ostatnich latach ciągle jest wzbogacana. Zbiór tej sztuki liczy blisko 1000 muzealiów, wśród których znajdują się prace malarskie i graficzne, rzemiosło artystyczne (szkło, ceramika, metal, tkaniny dekoracyjne, medalierstwo), ponad 20 kompletów mebli, kolekcję mody, akcesoriów i biżuterii (ponad 300 obiektów). Obecnie niewielki wycinek tej kolekcji jest prezentowany w dwóch salach w siedzibie Muzeum Mazowieckiego przy ul. Tumskiej 8.

W zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajduje się m.in. komplet obiadowy zaprojektowany przez Henry’ego van de Velde’a wykonany w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Miśni, zbiór szkieł projektowanych przez Emila Gallé’go oraz wykonanych w założonej przez niego wytwórni w Nancy. Można także obejrzeć szkic olejny „Szału uniesień” Władysława Podkowińskiego z 1893 r., a także obrazy tak wybitnych artystów, jak Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego, Józefa Pankiewicza, Teodora Axentowicza, Stanisława Czajkowskiego, Edwarda Okunia, Włodzimierza Tetmajera. W placówce tej jest też projekt pomnika Fryderyka Chopina autorstwa Wacława Szymanowskiego do Łazienek Królewskich w Warszawie, a także rzeźby Konstantego Laszczki, Ksawerego Dunikowskiego, Henryka Kuny. Można też obejrzeć unikany zbiór biżuterii żałobnej z okresu powstania styczniowego.

Olendrzy i żydzi

W płockim muzeum jest też największa w Polsce kolekcja muzealiów związanych z osadnictwem olenderskim na Mazowszu, m.in. meble pokojowe i kuchenne, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie suszarni i powielarni (więcej na temat tej społeczności niedawno pisaliśmy w „Życiu Mazowsza”).

W muzeum w Płocku można także obejrzeć otwartą pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowaną wystawę „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy”, która mieści się na trzech piętrach nowego budynku tuż przy kamienicy na ul. Tumskiej 8 i przedstawia tysiącletnią bogatą historię miasta Płocka.

Od 2013 roku oddziałem muzeum jest również Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczące się w odrestaurowanym budynku małej synagogi przy ulicy Kwiatka 7. W 2015 roku po remoncie muzealnego Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B otwarte zostały także ekspozycje etnograficzne „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”, a także wystawa malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa.

Ponad 70 tysięcy gości odwiedza rocznie płockie muzeum secesji.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zlokalizowane jest w mieszczańskiej kamienicy przy ul. Tumskiej 8. Jednak ze względu na imponującą ekspozycję poświęconą sztucę secesji zwane jest „muzeum secesji”.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki