Szlakiem kół zębatych

Krakowski Szlak Techniki łączy 17 obiektów przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku. To pierwszy tego typu szlak w Polsce.

Publikacja: 10.09.2017 21:00

Jeden z przystanków na trasie szlaku krakowskiej techniki to Fabryka Wyborów Emaliowanych założona w

Jeden z przystanków na trasie szlaku krakowskiej techniki to Fabryka Wyborów Emaliowanych założona w 1937 roku i przejęta przez Oskara Schindlera.

Foto: Rzeczpospolita, Piotr Guz

Spacerując ulicami miasta, należy szukać plakietek w postaci dwóch zębatych kół – od 2006 roku oznaczane są nimi budowle wchodzące w skład szlaku.

Wśród przystanków na trasie wiodącej śladami krakowskiej techniki znajdują się miejsca tak znamienne, jak Fabryka Wyborów Emaliowanych przy Lipowej 4. Założona w 1937 roku przez Izraela Kohna, Wolfa Luzera Glajtmana i Michała Gutmana (jako Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord”) po dwóch latach została przejęta przez sudeckiego Niemca, współpracownika Abwehry, Oskara Schindlera (i przemianowana na Deutsche Emailwarenfabrik). Resztę tej historii znamy – setki Żydów uratowanych dzięki zatrudnieniu w fabryce, powieść Thomasa Keneally’ego „Arka Schindlera”, ekranizacja Stevena Spielberga.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem