49. już edycja imprezy odbędzie się 17–25 sierpnia pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP.
Złota Ciupaga
Wyjątkowo w tym roku wioska festiwalowa mieścić się będzie na Górnej Równi Krupowej, ze względu na planowaną rewitalizację jej dolnej części. Goście będą mogli cieszyć oczy pięknym widokiem na Tatry. Z kolei otwarcie imprezy, podczas poprzednich edycji zaplanowane na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem i na Gubałówce – tym razem odbędzie się na pięknej polanie u wylotu Doliny Strążyskiej, gdzie odbędzie się plenerowy koncert przy góralskich watrach.
Zachwycać będą piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, bo pod Giewontem spotkają się góralskie zespoły z całego świata. Polskę będą reprezentować grupy zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Giewont z Zakopanego, Magurzanie z Łodygowic, Jakubkowianie z Łososiny Dolnej i Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy. Zaszczytna rola gospodarza festiwalu przypadnie w udziale Zespołowi im. Klimka Bachledy z Zakopanego.
Jak co roku zespoły prezentujące góralski folklor z całego świata rywalizować będą o Złote Ciupagi. Z festiwalem nierozłącznie związane są również takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe. A także koncert „Mali górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci, których tematem będą sianokosy, tradycje budarskie, pieczenie moskoli.
Odbędą się muzyczne zajęcia „Dźwięki wygrane palcami jednej ręki”. Zaplanowane zostały także warsztaty dla młodzieży i dorosłych z nauką tańców: zbójnickiego, mazurka i choro.