Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania na terenie strefy jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, polegającej na zwolnieniu przedsiębiorcy z płacenia podatku dochodowego. Jest to najwyższa w Polsce pomoc publiczna udzielana przedsiębiorcom – firmy mogą uzyskać ulgę w wysokości nawet do 70 proc. wartości inwestycji. Ponadto do dyspozycji firm są jeszcze inne zachęty. To przygotowane tereny inwestycyjne oferowane w konkurencyjnych cenach czy możliwość skorzystania z innych źródeł dofinansowania projektów inwestycyjnych, np. funduszy unijnych. To także oferowane na terenie niektórych gmin zwolnienie z podatku od nieruchomości, darmowa pomoc ze strony pracowników strefy przy różnego rodzaju formalnościach, pomoc po zrealizowaniu inwestycji oraz sąsiedztwo innych firm dające możliwość nawiązania kontaktów biznesowych.
Jakie firmy ubiegają się po zezwolenia? Czy pojawiają się jakieś nowe branże? Albo firmy z krajów, które do tej pory były w strefie nieobecne?
W dalszym ciągu dominuje przetwórstwo drewna. W ostatnich dwóch latach siedem firm z tej branży otrzymało zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, deklarując wartość inwestycji na poziomie minimum 946 mln zł i zatrudnienie co najmniej 668 nowych pracowników. Wokół tych firm już tworzy się sieć kooperantów i dostawców, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą na potrzeby konkretnych odbiorców. Spory udział mają firmy z branży spożywczej, którym wydaliśmy trzy zezwolenia, oraz kosmetycznej – dwa zezwolenia. Pozostała działalność to materiały budowlane, konstrukcje metalowe, maszyny i urządzenia, przetwórstwo tworzyw sztucznych, opakowania. Państwa, które były do niedawna nieobecne w strefie, to Austria i Wielka Brytania. Przy tym na 18 wydanych zezwoleń w I półroczu 13 dotyczy firm z kapitałem polskim. Co istotne, w ubiegłym roku rozpoczęliśmy wydawanie zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o kryterium innowacyjności. Tymczasem w latach 1997–2015 nie było ani jednego takiego zezwolenia.
Warmia i Mazury to region, który nie ma mocno rozwiniętej infrastruktury. Jak to wpływa na napływ inwestycji? Czy ta sytuacja może się zmienić?
Bardzo dużo zmienia się na froncie walki z wykluczeniem infrastrukturalnym obszaru objętego granicami strefy. Przykładem może być modernizowana trasa ekspresowa S7 oraz droga numer 16. W trakcie budowy jest również długo oczekiwana obwodnica Olsztyna. Realizacja tych inwestycji sprawiła, że zainteresowaliśmy naszą ofertą kilkadziesiąt firm. W Olsztynie uzbroiliśmy tereny będące własnością strefy zlokalizowane przy powstającej obwodnicy i od razu zaczęliśmy wydawać na tych terenach zezwolenia. Bardzo dużym problemem, który zastaliśmy w lutym 2016 r., był brak odpowiednio przygotowanych terenów pod inwestycje. Wiele z nich było wcześniej wprowadzanych w granice specjalnej strefy ekonomicznej wyłącznie na zasadzie sukcesu, by ktoś mógł ogłosić, że teren został objęty statusem strefy. Proszę sobie wyobrazić, że były plany lokalnych samorządów, aby na terenach objętych granicami strefy powstał cmentarz czy dom spokojnej starości. Te kwestie zostały już uregulowane, a samorządy dostały jasny sygnał, że nie będzie włączania terenów nieprzygotowanych, a teren zaplanowany pod cmentarz został ze strefy wyłączony.