– Jednym z kluczowych, z punktu widzenia firm informatyczno-usługowych, elementem jest bardzo dobrze rozwinięta sieć teleinformatyczna – mówi Jacek Kotra, dyrektor parku naukowo-technologicznego Technopark Gliwice. Kolejnym atutem jest prężnie działająca specjalna strefa ekonomiczna oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry, którą zapewnia pięć uczelni państwowych i 17 prywatnych, kształcących na kierunkach IT, w tym Politechnika Śląska, która znajduje się w czołówce uczelni technicznych w Polsce. – Większość firm informatycznych prowadzi stały nabór pracowników, a wiele z nich uczestniczy w procesach przekwalifikowania pracowników innych zawodów do branży IT – dodaje szef Technoparku.
Dla przedsiębiorstw dostarczających rozwiązania informatyczne dla branży produkcyjnej Śląsk jest naturalnym środowiskiem do prowadzenia biznesu. To właśnie tu zlokalizowane są fabryki największych producentów z sektora spożywczego, metalowego czy motoryzacyjnego, które potrzebują technologicznego wsparcia, a cały czas powstają nowe zakłady.
– To sprzyja rozwojowi biznesu, zwłaszcza że nastroje w produkcji są doskonałe, a potrzeby tego sektora, jeśli chodzi o IT, są bardzo duże. Wszyscy przygotowują się na wyzwania tzw. przemysłu 4.0, niektórzy prowadzą w obszarze digitalizacji fabryk bardzo zaawansowane prace – mówi Anna Węgrzyn, menedżer ds. zarządzania zasobami ludzkimi w BPSC.
Warto odnotować, że w Gliwicach główną siedzibę ma grupa Euvic, największa w Europie Środkowej federacja spółek IT, w której skład wchodzi kilkanaście różnych przedsiębiorstw. Dynamicznie się rozwija, niedawno kupiła pakiet akcji konkurencyjnego Qumaka. Znaczącą firmą z branży IT jest też gliwickie Wasko, zatrudniające ponad 500 pracowników. W Polsce ma już 15 oddziałów. W ostatnich tygodniach firma pochwaliła się wieloma nowymi kontraktami. Część z nich dotyczy prac w regionie. Mowa tu chociażby o umowie na wykonanie sieci teletechnicznej w budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wasko ma tam ułożyć aż 55 km okablowania.