W tym roku minie dziesiąta rocznica powołania placówki, która przyciąga gości nie tylko z Polski, ale i świata. – Nie organizujemy uroczystości jubileuszowych. Tradycyjnie będziemy świętować wspomnienie Sierpnia 80 obszernym programem festiwalu Solidarity of Arts, a na 8 listopada, kiedy przypada dziesiąta rocznica podpisania umowy o utworzeniu ECS, przygotowujemy wydawnictwo jubileuszowe – mówi Magdalena Mistat, kierownik działu promocji i PR ECS.
Projekt koncepcji utworzenia Muzeum Solidarności narodził się w marcu 1998 roku, a jego pomysłodawcami byli Paweł Adamowicz, ówczesny przewodniczący Rady Miasta Gdańska, i dr Jerzy Kukliński, historyk. Pięć miesięcy później na łamach „Rzeczpospolitej” ukazał się pierwszy poważny wielogłos na temat „Jak dokumentować polskie drogi do wolności”.
– Mimo krytycznego społecznego stosunku do przedsięwzięcia budowy budynku ECS już jego otwarcie pokazało, jak potrzebna jest opowieść o Solidarności dla tożsamości miasta i regionu. ECS doceniony został także poza granicami naszego kraju, kiedy to jako pierwsza i jedyna instytucja w Polsce został uhonorowany prestiżową Nagrodą Muzealną Rady Europy – mówi Paweł Adamowicz.
Akt erekcyjny ECS podpisało 29 sygnatariuszy, w tym 22 ówczesnych premierów i prezydentów w 25. rocznicę podpisania Porozumienia Gdańskiego – 31 sierpnia 2005 roku. A półtora roku później podpisano list intencyjny w sprawie stworzenia placówki. Ostatecznie pięć podmiotów – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja Centrum Solidarności powołała 8 listopada 2007 roku instytucję kultury o nazwie Europejskie Centrum Solidarności.