Nowoczesne laboratorium w parku technologicznym

Firmy będą mogły korzystać z maszyn, które zostały zakupione dla Parku Naukowo-Technologicznego.

Publikacja: 24.07.2017 23:30

W Parku Naukowo-Technologicznym powstaje już m.in. budynek Wysokich Technologii IT. Kolejny projekt

W Parku Naukowo-Technologicznym powstaje już m.in. budynek Wysokich Technologii IT. Kolejny projekt to nowoczesne laboratorium.

Foto: materiały prasowe

Nowe urządzenia przeznaczone są do badań. Wśród nich są maszyna do przeprowadzania testów statycznych, dynamicznych oraz zmęczeniowych, hydrauliczna maszyna wytrzymałościowa do badań statycznych i dynamicznych, system bezdotykowego pomiaru części maszyn składający się z dwóch kamer, trójosiowy czujnik przyspieszenia.

Urządzenia kosztowały 1,8 mln zł, a sfinansowano je z pieniędzy unijnych w ramach projektu Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Firma chcąca skorzystać z tego zestawu pokryje jedynie koszty jego eksploatacji: zużycia prądu i obsługi. W Parku będzie można wykonać badania różnego rodzaju materiałów, np. polimerów.

Park planuje także dokupić spektrometr służący do analizy składu materiału. Stara się także o dofinansowanie unijne na inny innowacyjny projekt – wdrożenia patentu na usprawnienie działania silnika spalinowego.

Zdaniem Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta Opola, uruchomienie laboratorium służącego przedsiębiorcom to kolejny dowód na to, że Park Naukowo-Technologiczny jest potrzebny. Jego zdaniem stanowi dobre zaplecze dla firm nie tylko opolskich. Dzięki niemu Opole jest miejscem dobrym dla innowacji.

Spółkę Park Naukowo-Technologiczny powołano ponad cztery lata temu. Tworzenie jej infrastruktury zostało podzielone na kilka etapów.

Obejmowało budowę Inkubatora Przedsiębiorczości i Laboratoryjno-Doświadczalnego (zostały oddane do użytku w 2015 r.), budowę budynku Wysokich Technologii IT wraz z Centrum Przetwarzania Danych i Projektowania Inżynierskiego (inwestycja powinna być gotowa w 2018 r.). W obiekcie znajdą się też biura.

Jak już informował na łamach „Życia Opola i Ziemi Opolskiej” Jarosław Mamala, prezes Parku, w efekcie rozbudowy powstanie także strefa integracji, dzięki której wszystkie budynki zostaną połączone w jedną całość. Inwestycja ma kosztować ok. 16 mln zł. Środki na rozbudowę pochodzą m.in. z budżetu Parku, z objęcia nowych w nim udziałów przez miasto Opole oraz środków unijnych.

Celem Parku jest działanie na rzecz rozwoju regionu ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska