Aktualizacja: 05.11.2024 23:04 Publikacja: 20.07.2017 22:30
Absolwenci Politechniki Szczecińskiej są autorami technologii oraz software’u, zarządzającego technologią przetwarzania odpadów, którą uznano za najbardziej inspirujące, nowatorskie rozwiązanie, stymulujące rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. To absolwenci przekonali zarząd spółki do tego, aby utworzyć oddział R&D (badań i rozwoju) w Szczecinie. – Zatrudniliśmy kolejne osoby z Politechniki Szczecińskiej, wierząc, że w ten sposób czerpiemy z jej najlepszych kadr. Jednocześnie dajemy zespołowi w Szczecinie praktycznie wolną rękę w rozwijaniu technologii przetwórstwa produktów i frakcji po procesie Bioelektra, ukierunkowując ich jedynie co do ich praktycznych zastosowań na rynkach, które nas najbardziej interesują. Technologia Bioelektry jest unikalna, ponieważ pozwala zagospodarować niemal wszystkie odpady składowane obecnie na wysypiskach – mówi „Rzeczpospolitej” Jarosław Drozd, prezes Bioelektra Group SA. Metoda znalazła już zastosowanie. W Różankach w województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje już sześć niezależnych urządzeń „RotoSTERIL BEG7000″ służących do sterylizacji odpadów nasyconą parą wodną. Następnie realizowane jest efektywne sortowanie na poszczególne frakcje, w celu ich ponownego wykorzystania. Trafiają tam odpady z Olsztyna, a nawet Warszawy. Elementy biodegradowalne, czyli głównie żywność, która stanowi dużą część masy odpadów i odpowiada za ich zapach, zamieniane są w susz, którego można użyć jako nawozu, surowca do budowy cegieł, lekkiego kruszywa budowlanego czy paliwa alternatywnego. Dzięki nowatorskiemu procesowi łatwiej również wyodrębnić resztę odpadów, na przykład plastik czy metal, ponieważ są suche. Władze spółki deklarują, że rozwiązanie pozwala na odejście od spalania zmieszanych odpadów oraz od uciążliwego selekcjonowania.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Po zauważalnym boomie na hulajnogi w latach 2021–2022 do łask wróciły miejskie rowery publiczne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba w Polsce wzrosła o niemal 29 proc., z poziomu 21 tys. w 2023 r. do niemal 28 tys. w br.
Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.
Rowerowe połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie.
Trzykrotne zwycięstwo Białej Podlaskiej w rowerowym wyścigu o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to fenomen. Maluchy ze żłobków, uczniowie, seniorzy, grupy powstałe w instytucjach i zakładach pracy – w czerwcu już po raz trzeci rowerowa społeczność miasta wykręciła rekord: tym razem to 1 mln 441 tys km!
Województwo małopolskie to niekwestionowany lider turystyki rowerowej w Polsce i pionier w budowie ścieżek rowerowych na wałach rzek.
W Poznaniu jest ponad 400 kilometrów infrastruktury, po której mogą poruszać się rowerzyści.
Trwa realizacja największej inwestycji w obszarze zdrowia w historii samorządu województwa. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny. Nowy szpital przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Samorządy odegrają kluczową rolę we wdrażaniu strategii migracyjnej – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas