Reklama
Rozwiń

Nie można zapomnieć o tułaczce Polaków

Trzy oferty wpłynęły w przetargu na budowę Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Budowa kolejnego etapu ma ruszyć we wrześniu.

Publikacja: 17.07.2017 23:00

Muzeum ma być gotowe w 2019 r.

Muzeum ma być gotowe w 2019 r.

Foto: materiały prasowe

Będzie to ogólnopolska placówka, zajmująca się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. – Sybir to miejsce przymusowych zesłań kolejnych pokoleń Polaków. Kraina złowroga, jednoznacznie kojarząca się z cierpieniem i bólem. Mająca znacznie większy zasięg geograficzny niż samo pojęcie Syberia. Chcemy te różnice pokazać – mówi Kamila Busłowska z białostockiego ratusza. To w Białymstoku przy ul. Węglowej w starym magazynie wojskowym powstanie nowe muzeum. – Idea ośrodka upamiętniającego wiedzę o dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej oraz pamięci o zesłaniach syberyjskich narodziła się już na początku lat 90. XX wieku – opowiada urzędniczka. Po to właśnie w białostockim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego powstała Sekcja Dziejów Dawnych Ziem Północno-Wschodnich Rzeczypospolitej. Później próbę całościowej dokumentacji zesłań i wywózek podjął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, a w 1998 roku przy Kościele Ducha Świętego utworzono izbę pamięci, poświęconą tragedii osób wywiezionych na Sybir.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku