Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 08:40 Publikacja: 10.07.2017 09:13
Ponad 10 m wysokości, spiżowy pomnik Bartosza Głowackiego odsłonięto w 200. rocznicę bitwy pod Racławicami.
Foto: Przykuta/wikipedia
Opodal skrzyżowania dróg z Janowiczek do Dziemięrzyc w małopolskiej gminie Racławice wznosi się nad polami wysoki drewniany krzyż, zwany „krzyżem Styki”. Był on – a raczej jego poprzednik, który rozpadł się ze starości i został przed 30 laty wiernie odtworzony – świadkiem doniosłych wydarzeń, jakie na zawsze zapisały się w historii Polski. Jeśli wierzyć twórcom Panoramy Racławickiej, Janowi Styce i Wojciechowi Kossakowi, skłon wzniesienia po jego lewej stronie przecinał niegdyś parów, którym 4 kwietnia 1794 r. Tadeusz Kościuszko poprowadził wybrany oddział 300 kosynierów z Wojciechem Bartosem na czele na rosyjskie armaty. Styka i Kossak przeprowadzili na racławickich polach sumienne studia terenowe, szkicując krajobraz, fotografując i starając się na podstawie XVIII w. map i dokumentów odnalezionych w wiedeńskim ministerium wojny odtworzyć przebieg bitwy. Okolice krzyża uznali za jedno z kluczowych miejsc historycznej batalii i swojej panoramy. Po jego prawej stronie – poszczególne fazy i epizody bitewne przedstawiono bez zachowania chronologii – widzimy zatem oprócz kosynierów pędzącego drogą z rozkazem kościuszkowskiego huzara i rosyjskich jeńców, w tym wspartego na ramieniu adiutanta rannego pułkownika Muromcewa.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas