Nagrody i wyróżnienia marszałka przyznano w 13 kategoriach. Laureatów doceniono za najwartościowsze dokonania w sferze publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się 23 zasłużone osoby, zespoły i instytucje, wręczono też 46 wyróżnień, a także wyróżnienie specjalne dla Portu Lotniczego Bydgoszcz za wprowadzenie oraz rozwój połączeń z węzłem transportowym we Frankfurcie. – Nasze doroczne wyróżnienia przyznajemy najlepszym z najlepszych – osobom, które swoją aktywnością, zaangażowaniem i codzienną pracą służą rozwojowi naszego regionu w różnych obszarach. Promujemy w ten sposób twórcze, często nowatorskie, przedsięwzięcia warte naśladowania w wymiarze regionalnym, krajowym i międzynarodowym – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Capella Bydgostiensis otrzymała nagrodę za całokształt 55-letniej twórczej działalności w dziedzinie kultury i sztuki promującej województwo kujawsko-pomorskie w kraju i za granicą. Orkiestra została powołana w 1962 r. przez Andrzeja Szwalbe, założyciela i pierwszego dyrektora Filharmonii Pomorskiej. W swoim dorobku artystycznym ma kilkanaście płyt i filmów, koncertowała dla Polskiego Radia i Telewizji oraz występowała w wielu krajach Europy.
Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: Adam Marszałek, prezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku – za rozwijanie kontaktów gospodarczych z Chinami, Andrzej Klonecki, prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi – za realizację? kampanii społecznej „Gęsina nie tylko na św. Marcina”, Anna i Adam Filipscy wraz z orkiestrą? Campanella z Cekcyna (powiat tucholski) – za utworzenie muzycznego centrum Borów Tucholskich oraz wieloletnią? konsekwentną? i zaangażowaną? prace? z dziećmi i młodzieżą, firma HiFly – za promocję? województwa i organizację Regionalnej Fiesty Balonowej podczas Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Grzegorz Kaczmarek – za organizację Inowrocławskiego Koncertu Charytatywnego Serca Granie, Marian Dorawa – za prowadzenie działalności dokumentacyjnej zabytkowych instrumentów oraz zainicjowanie Świętojańskiego Festiwalu Organowego oraz dr n. med. Małgorzata Całbecka, dr n. med. Grzegorz Charliński i Aleksandra Urban – za stworzenie Banku Macierzystych Komórek Krwiotwórczych i ośrodka przeszczepowego szpiku oraz pierwszy w Kujawsko-Pomorskiem autologiczny przeszczep szpiku.
– Nagrody marszałka przyznane zostały już 17. raz – mówi rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Beata Krzemińska.
W zeszłym roku otrzymały ją między innymi firmy NEUCA i SoftBlue, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i trzy regionalne związki pszczelarzy. Doceniono też spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe za stworzenie spójnego systemu kolei metropolitalnej Bit City. Nagrodę za całokształt dokonań otrzymała prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.