W tym roku miasto nad Odrą uroczyście obchodzi 800-lecie powstania. Z tej okazji odbywa się wiele imprez kulturalnych. Opisywaliśmy je już na łamach „Życia Regionów”. Teraz powstała nowa atrakcja – trasa turystyczna poświęcona najbardziej znanym miejscom w historii miasta.
– Trasa „Opole dawniej i dziś” to pięć przeszklonych tablic ze szkła hartowanego, na których znajdują się dawne fotografie przedstawiające konkretne obiekty lub miejsca wraz z opisem w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim – mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Opolu.
Tzw. ekspozytory zostały tak umieszczone, aby stojąc przed nimi, można było porównać widok tego samego miejsca w przeszłości i obecnie. – Zostały one ustawione w najczęściej uczęszczanych miejscach. Można zobaczyć, jak wyglądało to miejsce przed dziesiątkami lat – dodaje Łukasz Śmierciak. Na każdej szybie zamieszczony został kod QR, dzięki któremu można zapoznać się z materiałami w wersji elektronicznej.
Obiekty te znajdują się na razie w pięciu punktach miasta, ale trasa może zostać w przyszłości uzupełniona o dodatkowe lokalizacje.
Szlak wycieczki prowadzi na dzisiaj reprezentacyjny deptak Opola, a dawniej niewielki zaułek, biegnący od Rynku do Bramy Bytomskiej. Za bramą był niegdyś dawny trakt handlowy, wiodący przez Bytom aż do Krakowa, dlatego ulica została nazwana Krakowską. W XX wieku wielokrotnie zmieniała ona nazwę. Nosiła m.in. imię marszałka Paula Hindenburga czy Józefa Stalina.