Kraina dla wodniaków

W regionie konsekwentnie rozwija się turystyka wodna, która dostanie wsparcie z funduszy europejskich.

Publikacja: 22.06.2017 23:30

Projekty związane ze szlakami kajakowymi na Pomorzu Zachodnim otrzymają prawie 4 mln zł dofinansowan

Projekty związane ze szlakami kajakowymi na Pomorzu Zachodnim otrzymają prawie 4 mln zł dofinansowania.

Foto: Fotolia

Rozstrzygane są kolejne konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020. Obserwujemy m.in. wysyp umów na infrastrukturę kajakową.

W ramach rozstrzygniętego niedawno przez zarząd województwa zachodniopomorskiego konkursu z działania 4.9 RPO WZ 2014–2020 „Rozwój zasobów endogenicznych” rozdysponowano kwotę prawie 35 mln zł. Pieniądze wesprą 24 projekty, w tym sześć w zakresie infrastruktury Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (prawie 16 mln zł), 10 w zakresie szlaków kajakowych (prawie 4 mln zł) i osiem związanych z odtwórstwem kulturowym (prawie 15 mln zł).

– W ramach popularyzacji sportów wodnych udało się zbudować Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. W perspektywie 2014–2020 stawiamy na jego uzupełnienie, a także na kajaki, które będą atrakcją w różnych zakątkach Pomorza Zachodniego. W ten sposób wzmacniamy potencjał turystyczny regionu. Dobra infrastruktura ma być magnesem dla turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają nasze województwo – przekonuje marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pod żaglami

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski ma długość ok. 380 km (wraz z odnogami). Są tu różne rodzaje akwenów: rzeka, jezioro, zalew i morze. Daje to szerokie możliwości żeglowania zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących żeglarzy. Odcinki szlaku mają też różne poziomy trudności. Dodatkowo przystanie położone są w niewielkich odległościach od siebie (ok. 20–30 mil), a mijane po drodze miejscowości można zwiedzać. Pokonanie całego szlaku zajmuje ok. 2 tyg. Teraz będzie on uzupełniony dzięki budowie, rozbudowie, przebudowie i modernizacji infrastruktury.

W gminie Trzebiatów będzie realizowany projekt budowy przystani jachtowej w porcie morskim Mrzeżyno. Powstaną miejsca postojowe dla jachtów, plac składowy zostanie utwardzony i wyposażony w stojaki do zimowania jachtów z wciągarką do demontażu masztów. Projekt zakłada także remont sanitariatów i zakup urządzenia wspomagającego transfer osób z niepełnosprawnością pomiędzy brzegiem a jachtami. Całkowita wartość projektu to ponad 1,2 mln zł, a dofinansowanie z funduszy unijnych wyniesie ponad 622 tys. zł. Prace mają się rozpocząć w styczniu, a zakończyć w czerwcu 2018 roku.

Wśród projektów, które otrzymają wsparcie, jest też m.in. rozbudowa mariny w Dziwnowie. Dzięki dofinansowaniu ma być zbudowany hangar o powierzchni prawie 800 mkw. do zimowania łodzi i parking przed portem. W planach jest też kuchnia, pralnia i dodatkowe sanitariaty dla żeglarzy. Całkowita wartość projektu to ponad 2,1 mln zł, a wsparcie wyniesie ponad 935 tys. zł. Termin realizacji projektu: maj 2017 – czerwiec 2018 roku.

– Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to unikatowy w skali kraju produkt turystyczny. Dzięki unijnym funduszom z perspektywy 2007–2013 udało się zbudować nowoczesną infrastrukturę żeglarską w otoczeniu Odry, Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. W sumie sieć liczy 33 porty i przystanie jachtowe. Koszt powstania bazy to ponad 270 mln zł. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej wyniosło 126 mln zł. Mariny powstały od Widuchowej i Gryfina przez Szczecin, Lubczynę, Stepnicę, Trzebież, Wolin i dalej do Świnoujścia, Kołobrzegu i Darłowa. Miejscowości te zyskały na atrakcyjności, o czym świadczy ruch turystyczny. Przez przystanie znajdujące się na Szlaku w 2016 roku przepłynęło 8–9 tysięcy jachtów.

W porównaniu z 2015 rokiem to o 13–15 procent więcej. Coraz chętniej powracają na Pomorze Zachodnie lub decydują się tu na wypoczynek turyści zagraniczni. Tendencję tę widać szczególnie w liczbie udzielonych noclegów, która nieustannie rośnie. Województwo zachodniopomorskie to 185 kilometrów plaż, coraz lepsza baza turystyczna, ale także moc atrakcji, np. wioski tematyczne, koleje wąskotorowe, muzea interaktywne, festiwale sztuki czy wysokiej rangi regaty żeglarskie – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Podróż kajakiem

Wody Pomorza Zachodniego doskonale nadają się również do uprawiania turystyki kajakowej. Są tu rzeki, jeziora, zalewy i oczywiście morze. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki RPO WZ 2014–2020 infrastruktura kajakowa już wkrótce zostanie uzupełniona.

Na terenie gminy Świeszyno powstanie nietypowa atrakcja turystyczna – Szlak Elektrowni Wodnych – infrastruktura kajakowa oraz oznakowanie turystyczne. W projekcie przewidziane jest też stworzenie tzw. małej architektury, m.in. wiat, ław drewnianych, miejsc na ognisko, koszy na śmieci, siłowni zewnętrznych, stojaków na rowery i kajaki. Pod tę inwestycję zagospodarowane będą tereny w obrębach: Zegrze, Niedalino i Strzekęcino. Całkowita wartość projektu to ponad 485 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 290 tys. zł. Prace mają się zakończyć w maju 2018 roku.

Natomiast w gminie Golczewo powstanie szlak kajakowy wokół jeziora Szczucze. Będzie miał on długość prawie 3 km. Na szlaku planowane są trzy punkty postojowe, m.in. przy plaży głównej. W miejscach przystankowych mają być zbudowane pomosty rekreacyjne, pomosty cumownicze dla sprzętu pływającego, boiska sportowe, miejsca na ognisko, oświetlenie, fontanny, ławy, stoły, kosze na śmieci. Całkowita wartość projektu to prawie 800 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie blisko 270 tys. zł. Prace mają się zakończyć w sierpniu 2018 roku.

Nowe atrakcje dla kajakarzy powstaną także w Szczecinie. W ramach projektu zakładającego stworzenie Przylądka Czterech Szkieletów w pięciu punktach na jeziorze Dąbie Małe powstanie blisko 40 miejsc postojowych dla kajakarzy. Całkowita wartość projektu to ponad 1 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 500 tys. zł. Infrastruktura turystyczna ma powstać do końca 2017 roku.

Trzy nowe sezonowe pomosty pływające dla kajaków powstaną też na przystani SEJK „Pogoń” Szczecin. Każdy z nich będzie miał długość 24 m, a na zimę będzie demontowany. Infrastruktura zbudowana będzie wzdłuż Nabrzeża Północnego na kanale Dąbska/Struga. Całkowita wartość projektu to ponad 280 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie prawie 135 tys. zł. Z infrastruktury będzie można skorzystać już w lipcu 2017 roku.

Rozstrzygane są kolejne konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020. Obserwujemy m.in. wysyp umów na infrastrukturę kajakową.

W ramach rozstrzygniętego niedawno przez zarząd województwa zachodniopomorskiego konkursu z działania 4.9 RPO WZ 2014–2020 „Rozwój zasobów endogenicznych” rozdysponowano kwotę prawie 35 mln zł. Pieniądze wesprą 24 projekty, w tym sześć w zakresie infrastruktury Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (prawie 16 mln zł), 10 w zakresie szlaków kajakowych (prawie 4 mln zł) i osiem związanych z odtwórstwem kulturowym (prawie 15 mln zł).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej