Reklama
Rozwiń

Centrum Nauki przycumuje na Łasztowni

Trzy poziomy wystawiennicze, planetarium, sale edukacyjne i konferencyjne – łącznie blisko 3,6 tys. mkw. powierzchni ekspozycyjnej przybędzie w Szczecinie.

Publikacja: 22.06.2017 23:30

Szczecińskie Centrum Nauki będzie miało morski charakter.

Szczecińskie Centrum Nauki będzie miało morski charakter.

Foto: materiały prasowe

– Idea nabiera rozpędu – zapewnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, dodając, że Szczecińskie Centrum Nauki będzie miejscem morskiej przygody, okazją do spotkań ludzi ciekawych świata i szansą na rozbudzenie zainteresowań technicznych. – A wszystko ujęte w przepięknej architekturze. Chcemy, aby budynek stał się kolejnym symbolem nowoczesnej architektury w Szczecinie, obok Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Centrum Dialogu Przełomy.

Centrum nauki zapowiada się na instytucję o morskim charakterze – w znacznej części zostanie poświęcone historii bałtyckiej żeglugi i szkutnictwa. Głównym założeniem koncepcji architektonicznej budynku (autorstwa Piotra Płaskowickiego) jest więc nawiązanie do tematyki i funkcji nowej instytucji – dlatego wysoka na 14 metrów bryła będzie przypominać kadłub statku o powierzchni użytkowej 7,5 tys. mkw. Blisko połowę z tego zajmie ekspozycja.

Istotną rolę edukacyjną ma pełnić planetarium, które obejmie trzy kondygnacje i pomieści m.in. 60-osobowe kino 5D (w którym projekcje filmów 3D mogą być wzbogacone o ruch foteli oraz dodatkowe efekty, takie jak podmuchy wiatru czy zapach).

Projektanci zaplanowali również wrażenia bliższe natury, w postaci tarasu z widokiem na Wały Chrobrego i Odrę na najwyższym pokładzie.

– Traktujemy go jako agorę miejską. Będzie otwarta, osoby spacerujące będą mogły wejść na górę i podziwiać widoki niezależnie od godzin działania samego centrum nauki – wyjaśnia Piotr Płaskowicki. Dodaje, że przy okazji będzie można też poznać sposób wykonania budynku. – Odsłonimy całą technikę, aby każdy mógł zrozumieć, jak złożonym organizmem jest taki obiekt i jak wiele ma składowych elementów.

Szczecińskie Centrum Nauki powstanie dzięki funduszom Unii Europejskiej.

– Zakładamy, że budowa będzie w 85 proc. sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – informuje Olgierd Geblewicz, dodając, że być może także prace nad wystawą stałą uda się częściowo sfinansować ze środków unijnych.

W tym roku ma zostać przygotowana dokumentacja, która umożliwi rozpoczęcie przetargu i wybranie generalnego wykonawcy. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidywane jest na rok 2018. – Chcielibyśmy, aby udało się uruchomić centrum w 2020 roku, ale mamy świadomość, że będzie to zależało także od tego, jaką treścią będziemy chcieli je wypełnić – dodaje marszałek.

O treści zadecydują m.in. zachodniopomorskie uczelnie – w nowym CN znajdzie się miejsce na prezentację ich osiągnięć. List intencyjny w tej sprawie podpisali rektorzy Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a także dyrekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku