Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znalazł się w pierwszej dwudziestcepiątce „Perspektywy 2017. Ranking Uczelni Akademickich”. 22. miejsce w klasyfikacji generalnej to awans o trzy oczka w stosunku do zeszłego roku i szóste miejsce wśród uniwersytetów medycznych, tuż za Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Ścisła trójka to Gdański Uniwersytet Medyczny na miejscu pierwszym, Warszawski Uniwersytet Medyczny na drugim i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu jako trzeci. Co zapewniło białostockiej uczelni medycznej tak wysoką pozycję? Jej rzecznik prasowy Marcin Tomkiel wymienia 129 profesorów tytularnych oraz 141 doktorów habilitowanych na 814 nauczycieli akademickich, którzy na 14 kierunkach kształcą 4696 studentów. Oprócz kierunku lekarskiego, farmaceutycznego, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego czy fizjoterapii, położnictwa czy analityki medycznej, uniwersytet oferuje dwa kierunki unikatowe. Logopedię z fonoaudiologią i elektroradiologię II stopnia można w Polsce studiować tylko tutaj.

Nie bez znaczenia jest status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW), które Centrum Badań Innowacyjnych (CBI) uczelni otrzymało w 2012 r. w pierwszym konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obok zaledwie pięciu ośrodków naukowych w Polsce. W kwietniu 2013 roku CBI zostało laureatem Podlaskiej Marki Roku 2012, a ostatnio Urząd Marszałkowski przyznał CBI 131 mln zł dofinansowania na badania nad wczesną diagnostyką chorób.

Na początku czerwca Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wraz z Uniwersytetem w Białymstoku i Politechniką Białostocką, powołały konsorcjum komercjalizacji badań dla gospodarki „Inkubator Innowacyjności+”. Konsorcjum, dofinansowane 2,8 mln zł z funduszy unijnych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będzie przyznawało pieniądze na skomercjalizowanie wynalazków i wyników badań z regionu. Naukowcy będą mogli liczyć na dofinansowanie projektów od 60 tys. do 100 tys. zł. Choć główną siedzibą uczelni jest XVIII-wieczny Pałac Branickich, najnowsze budynki – Laboratoriów Centrum Medycyny Doświadczalnej, Euroregionalne Centrum Farmacji i Centrum Badań Innowacyjnych – nie ustępują poziomem najnowocześniejszym w kraju. Pozostałe podlaskie uczelnie znalazły się na dalszych miejscach rankingu „Perspektywy 2017″ – Uniwersytet w Białymstoku na 45., a Politechnika Białostocka na na 51.

Wśród 50 niepublicznych uczelni magisterskich Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku uplasowała się na 28. pozycji, a w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych na piątej pozycji z 20 – Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.