Podpisano osiem polsko-słowackich umów na realizację transgranicznych mikroprojektów finansowanych z programu Polska–Słowacja 2014–2020. – To są bardzo ciekawe i atrakcyjne z punktu widzenia promocji turystyki projekty – uważa Anna Brzechowska-Rębisz, dyrektor biura Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W ramach pierwszego naboru mikroprojektów uruchomionego w połowie ubiegłego roku złożonych zostało 91 wniosków na kwotę prawie 6 mln euro. Ostatecznie do realizacji wybrano 47 wniosków wartych niemal 3 mln euro.
Część realizowanych mikroprojektów dotyczy rozwoju turystyki na pograniczu poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. – Tematyka planowanych mikroprojektów jest mocno zróżnicowana i zakłada m.in. budowę lub modernizację szlaków rekreacyjnych i infrastruktury turystycznej, tworzenie nowych i sieciowanie istniejących produktów turystycznych, działania promujące region z wykorzystaniem zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, targi, wydarzenia kulturalne i sportowe, a także działania edukacyjne, których celem jest poprawa jakości kształcenia zawodowego na pograniczu – wylicza Józef Jodłowski, prezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.
Rower i ikony
Wśród podpisanych pod koniec maja ośmiu umów jest m.in. mikroprojekt „Szlakiem ikon z Sanoka do Humennego”, który będą realizować samorządy obu tych miast. W jego ramach zmodernizowany zostanie szlak rowerowy o długości ponad 150 km. Biegnie on po obu stronach granicy. Poza tym uzupełnione zostaną znaki, tablice kierunkowe oraz informacyjne o obiektach turystycznych na szlaku. Ma też zostać zorganizowany jarmark promujący dziedzictwo kulturowe Polski i Słowacji oraz wydana mapa uwzględniająca szlak.
– To wyróżniający się projekt. Z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na wizerunek województwa, ale i bezpośrednio na wzmożenie ruchu turystycznego, a biorąc pod uwagę, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się obecnie turystyka rowerowa, co możemy obserwować po liczbie zapytań w punktach informacji turystycznej i zainteresowaniu chociażby Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, możemy być pewni, że kolejny atrakcyjny szlak rowerowy stanie się hitem turystycznym – uważa dyr. Brzechowska-Rębisz