Miasto dołączyło do projektu e-Mobility realizowanego przez spółkę PGE. Wspiera go też samorząd województwa. Pod koniec maja w Rzeszowie podpisano list intencyjny dotyczący przygotowania założeń do współpracy w celu uruchomienia w jak najkrótszym czasie w Rzeszowie publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych i rowerów elektrycznych, a także publicznego systemu car-sharingu oraz bike-sharingu opartego na samochodach oraz rowerach elektrycznych. Jego stronami były miasto Rzeszów, Urząd Marszałkowski oraz PGE.
– E-Mobility, czyli elektryczność mobilna, ma być odpowiedzią na stale wzrastające przekroczenie norm jakości powietrza na terenie województwa podkarpackiego, związane głównie z niską emisją. Rozwój rynku pojazdów elektrycznych nie tylko przyczyni się do poprawy stanu jakości powietrza, ograniczenia hałasu w centrum i na obrzeżach Rzeszowa, ale również będzie ważnym krokiem w kształtowaniu się ekologicznego transportu w innych miastach Podkarpacia – mówi wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska. Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, mówi, że miasto dołączy do e-Mobility, bo wynika to już z tradycji szukania i wdrażania innowacyjnych projektów.
– Ekologiczne autobusy zasilane gazem ziemnym, dążenia do opracowania projektu Monoraila, jedna z pierwszych w kraju wypożyczalnia rowerów miejskich czy ostatnio wdrożony bardzo nowoczesny system transportowy – tłumaczy Chłodnicki. Przypomina, że miasto promuje się jako Stolica Innowacji. – Robimy bardzo dużo, żeby być faktycznie miastem nowoczesnym. Poza tym zawsze warto być w grupie najlepszych i współpracować z najsilniejszymi na rynku, jak grupa PGE – dodaje Chłodnicki.
– Najpierw powstanie zespół do opracowania koncepcji projektu i zespół ten zdecyduje o tym, co gdzie i kiedy będzie instalowane – tłumaczy Chłodnicki. Dodaje, że na pewno powstaną miejsca z urządzeniami do ładowania akumulatorów autobusowych i akumulatorów samochodów osobowych. W pierwszej kolejności staną dwie stacje ładowania autobusów elektrycznych w zajezdniach, bo dziesięć takich pojazdów Rzeszów zamierza kupić jeszcze w tym roku. Poza tym już wiadomo, gdzie staną pierwsze trzy stacje do ładowania samochodów osobowych. Urzędnicy wyznaczyli lokalizacje na ul. Słowackiego, Cieplińskiego przy parku oraz na Rejtana przy galerii Millennium Hall. Władze Rzeszowa już rozmawiają z firmami na temat uruchomienia wypożyczalni elektrycznych rowerów oraz publicznego systemu car-sharingu.