Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.07.2025 03:32 Publikacja: 12.06.2017 00:00
W pierwszym kwartale liczba przewiezionych pasażerów przez koleje w Małopolsce przekroczyła 1,8 mln.
Foto: Rzeczpospolita/Piotr Guzik
Wszystko to powinno zwiększyć atrakcyjność kolei w regionie i przynieść wzrost liczby pasażerów.
Szczególne znaczenie ma modernizacja linii z Krakowa do Zakopanego ze względu na ruch turystyczny. Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych na zakopiance inwestycji ujętych w Krajowym Programie Kolejowym czas przejazdu w relacji Kraków–Zakopane skróci się o ok. godzinę i 20 minut: zamiast trzech i pół godziny, jak do tej pory, będziemy jechać dwie godziny i kwadrans. Już na koniec obecnego roku podróż skróci się o pół godziny. Będzie to efekt budowy łącznicy w Suchej Beskidzkiej oraz łącznicy Kraków-Zabłocie–Kraków-Krzemionki. Łącznica w Suchej zostanie uruchomiona już w niedzielę 11 czerwca. Inwestycja warta 36 mln zł obejmowała wybudowanie 700 metrów nowych torów w ciągu linii kolejowych Skawina–Żywiec i Sucha Beskidzka–Chabówka. Wybudowany został nowy przystanek, most kolejowy, rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i wyremontowane przejazdy kolejowo-drogowe. – Oddanie nowego odcinka torów w Suchej Beskidzkiej skróci o 15 minut podróżowanie z Krakowa do Zakopanego. Zakończenie robót pod koniec 2017 roku na łącznicy w Krakowie pozwoli zaoszczędzić kolejne 15 minut – powiedział Włodzimierz Żmuda, dyrektor ds. rozwoju i przygotowania inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas