– Maj i czerwiec to czas, w którym w plenerze świętują studenci, a lubelskie życie kulturalne zaczyna opuszczać mury instytucji. Rozpoczynamy pierwsze festiwale rozgrywające się na ulicach, mostach, placach i wirydarzach Lublina – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowa 700-lecia Lublina.
W tym okresie jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Noc Kultury (3/4 czerwca), w której w tym roku udział wezmą artyści z zagranicy. W ramach sezonu „Poczuj energię” odbędą się m.in. Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto poezji” (31 maja – 3 czerwca), Międzynarodowy Festiwal Renesansu (7–11 czerwca), Festiwal Małych Opowieści (21–24 czerwca), Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte Miasto/Open City” (20 czerwca – 20 lipca). Wydarzeniem będzie wystawa „Portret miasta. Lublin w malarstwie i grafice 1618–1939″, której wernisaż odbędzie się 29 czerwca na Zamku Lubelskim. Zaprezentowanych zostanie 500 widoków Lublina. We wrześniu wybór 100 z nich będzie pokazany we Lwowie. Na początku lipca na ekrany kin wejdzie też film „Volta” w reżyserii Juliusza Machulskiego. To komedia kryminalna w plenerach Lublina.
Lipiec rozpocznie się Zjazdem Lublinerów (3–7 lipca). To pierwsze od 70 lat międzynarodowe spotkanie żydowskich mieszkańców miasta i ich potomków.
– Lubelskie lato to generalnie sezon wielkich widowisk pod hasłem „Wielkie dzieje się”– zapowiada Katarzyna Duma.
Z okazji 700-lecia Lublina w każdy weekend będą się odbywały wydarzenia specjalne lub rozbudowane edycje festiwali, takich jak Wschód Kultury – Inne Brzmienia (5–9 lipca), Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (15–21 lipca) czy „Jarmark Jagielloński” (12–15 sierpnia), któremu towarzyszyć będzie Światowy Zjazd Lublinian.