Największy krajowy producent węgla – Polska Grupa Górnicza – na inwestycje w latach 2017–2020 wyda 7,2 mld zł. Kolejne miliardy na rozwój przeznaczy Jastrzębska Spółka Węglowa, która pracuje właśnie nad strategią do 2030 r. Planowane projekty mają zapewnić stabilny poziom wydobycia czarnego paliwa w najbliższych latach. Będą jednocześnie ratunkiem dla firm zaplecza górniczego, które w ostatnich latach cierpiały w skutek braku zleceń.
– Inwestycje w polskich kopalniach były od kilku lat zaniedbane. Obecnie widać, że spółki węglowe, jak i polski rząd, widzą potrzebę odbudowania frontów wydobywczych – twierdzi Maciej Bobrowski, analityk DM BDM. – Spodziewam się, że w 2018 r., a może nawet pod koniec 2017 r. ożywienie inwestycyjne na Śląsku będzie już bardzo widoczne – dodaje analityk.
Odbudowa potencjału
W 2016 r. nakłady inwestycyjne polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosły 1,55 mld zł. To o 8 proc. mniej niż rok wcześniej i aż o 48 proc. mniej niż w roku 2014.
Skutki systematycznego zmniejszania ilości ścian wydobywczych odczuła na początku 2017 r. PGG. Tylko od stycznia do końca marca spółka nie wydobyła przewidzianego w biznesplanie 1 mln ton węgla. Problem dotyczy przede wszystkim kopalni Piast-Ziemowit. Zmniejszona liczba ścian (z dziewięciu w 2014 r. do pięciu w 2017 r.) spowodowała, że kopalnia ta nie może odrobić strat spowodowanych zaburzeniami geologicznymi na dwóch frontach oraz zagrożeniem pożarowym na ruchu Ziemowit. – Podjęto więc działania, aby w IV kwartale 2017 r. kopalnia Piast-Ziemowit mogła dysponować ośmioma ścianami wydobywczymi, co umożliwi realizację zadań wydobywczych również w przypadku okresowego pogorszenia warunków górniczo-geologicznych – zapowiada Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Planowana odbudowa frontów wydobywczych dotyczy także innych kopalń PGG. Zarząd spółki przekonuje, że dostrzega problem związany z wielkością wydobycia i próbuje mu zaradzić. Zastrzega jednak, że efekty podjętych działań będą w pełni widoczne za około 2,5 roku, bo taki jest czas potrzebny na zrealizowanie pełnego cyklu inwestycyjnego. Celem PGG jest ustabilizowanie produkcji od 2019 r. na poziomie nie mniejszym niż 32 mln ton rocznie.