Wydarzenia i seminaria poświęcone fotowoltaice będą ważną częścią pierwszego i drugiego dnia zaplanowanych na 23–25 maja targów GreenPOWER. Nic dziwnego.
– Fotowoltaika to jedyna branża, która na tle innych odnawialnych źródeł energii radzi sobie dziś względnie dobrze – tłumaczy Marek Gorynia, dyrektor targów GreenPOWER, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Podkreśla jednak, że nawet tu nie jest różowo. Bo od wielu lat branża boryka się z ogromną niepewnością regulacyjną – w ustawie o OZE ostatecznie zrezygnowano z wprowadzania taryf gwarantowanych dla słonecznych elektrowni na dachach. Zlikwidowano też koordynowany centralnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program wsparcia rozwoju energetyki obywatelskiej Prosument. Teraz o środki na mikroinstalacje można się starać tylko w niektórych regionach, np. województwach mazowieckim, podkarpackim, lubelskim czy zachodniopomorskim. Konkursy, w których można zdobyć dofinansowanie nawet 80 proc. kosztów inwestycji, mają się rozstrzygać w II półroczu.
Jednocześnie rząd o energetyce słonecznej wypowiada się pochlebnie, w odróżnieniu od innych, mniej stabilnych źródeł odnawialnych. Wielokrotnie ze strony przedstawicieli Ministerstwa Energii padały też deklaracje o konieczności budowy u nas 2 tys. MW mocy fotowoltaicznych do 2020 r. (na koniec 2016 r. było niespełna 100 MW). To pokłosie kryzysu z sierpnia 2015 r., kiedy trzeba było wprowadzać stopnie zasilania, by uniknąć blackoutu.
– Jesteśmy w przededniu boomu fotowoltaiki. Daleko nam do takich krajów jak Austria, gdzie jest 10 tys. MW mocy słonecznych, czy do Niemiec z 40 tys. MW. To dlatego, że na razie u nas te źródła powstawały bez wsparcia – zauważa Gorynia.
Zmieni to może system aukcyjny. Już grudzień pokazał, że rywalizacja jest spora. O 100 MW starały się wtedy projekty firm dysponujących ponad dwukrotnie wyższą mocą. Jak będzie w tym roku i kolejnych latach? Być może podczas targów odpowiedzi udzielą przedstawiciele rządu. Udział zapowiedzieli bowiem urzędnicy Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Rozwoju.