Jak tłumaczą władze regionu, główny powód tego sukcesu to świadomość, że te pieniądze – zarówno z perspektywy 2007–2013, jak i z obecnej – stanowią historyczną szansę na rozwój. Lubuskie przekonało się o tym, gdy zostało nagrodzone dodatkowym „bonusem” w wysokości 55 mln euro w ramach LRPO 2007–2013. Region przeznaczył te środki na innowacyjne kierunki na uczelniach, parki naukowo-techniczne, połączenia międzyregionalne, jak również przygotowanie nowych terenów pod inwestycje.
– Lubuszanie są aktywni, przedsiębiorczy i nie boją się wyzwań – komentuje marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. – Potrafią znakomicie korzystać z funduszy europejskich. Trudno dzisiaj znaleźć dziedzinę życia, w której gołym okiem nie widać zmian, jakie dzięki środkom unijnym dokonały się na przestrzeni ostatnich lat. Można bez wahania powiedzieć, że Lubuskie miało pomysł, jak wykorzystać środki w minionej perspektywie 2007–2013.
Wzmocnić konkurencyjność
Zakres udzielonego wsparcia 2007–2013 był bardzo szeroki. Trudno porównywać między sobą inwestycje związane z edukacją, zdrowiem, walką z wykluczeniem społecznym a gospodarką niskoemisyjną czy innowacjami w gospodarce. Wszystkie są ważne, wszystkie liczą na wsparcie środków unijnych, potrzebowały ich i nadal potrzebują.
– Gdyby chcieć wyróżnić tutaj jakiś obszar – to byłby to rozwój oparty na nowoczesnych technologiach – uważa marszałek Elżbieta Anna Polak. – To właśnie kwestia spojrzenia w przyszłość – wizji regionu za 15, a nawet 20 lat. Takie podejście do inwestycji nie pozwala pozostać w tyle i sprawia, że możemy być konkurencyjni.
Z ważnych inwestycji zrealizowanych w perspektywie 2007–2013 warto wymienić projekt budowy sieci szerokopasmowej o wartości ponad 140 mln zł. Region zrealizował go jako pierwszy w Polsce. Inwestycja swym zasięgiem objęła obszar 326 miejscowości, łącznie powstało 1418 km sieci dostępowej. Znaczące środki przekazano na budowę i rozwój parków naukowo-technologicznych i centrów badawczych. Jest to szereg powiązanych ze sobą projektów dotyczących zarówno ich budowy, uzbrojenia terenów, jak i budowy dróg oraz dofinansowanie wyposażenia tych obiektów. Dzięki pieniądzom z RPO powstały bądź rozwinęły się: Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego z inwestycjami na poziomie ponad 130 mln zł, Park Technologii i Logistyki Przemysłu INTERIOR w Nowej Soli, Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych (LOIiWA) w Kalsku czy Park Naukowo-Przemysłowy w Stanowicach.