Dawne dzieje w nowym blasku

Region słynie z wyjątkowego bogactwa zabytkowych obiektów. Niebawem turyści dostrzegą ich odnowione oblicze.

Publikacja: 28.04.2017 00:00

Sanktuarium  w Wambierzycach

Sanktuarium w Wambierzycach

Foto: Fotolia, Jan Woloszczuk

Władze Lwówka Śląskiego mają w planach odbudowę i renowację murów miejskich o długości 1,3 km. – Część z nich zawaliła się w 2015 r. Chcemy je odbudować, pozostałą część poddać renowacji. W planach jest m.in. odnowienie Baszty Lubańskiej oraz Bolesławieckiej, a także rewitalizacja plant – mówi nam Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego. Zabezpieczone zostaną też krużganki i odnowiony pomnik z I wojny światowej.

Mury obronne Lwówka Śląskiego zachowane są niemalże na całym obwodzie. Wznoszone były w dwóch etapach: pod koniec XIII wieku wybudowano pierścień wewnętrzny, z kolei mniej więcej w latach 1435–1494 postawiono pierścień zewnętrzny. Do miasta prowadziły wówczas trzy bramy: Lubańska, Złotoryjska i Bolesławiecka. W połowie XVI w. mury zostały przebudowane, a w 1643 r. częściowo zniszczone. Ponownie przystosowano je do celów militarnych w czasie wojen śląskich. W XIX w. zaczęto je stopniowo rozbierać, ale latach 30. poprzedniego wieku na nowo zrekonstruowano.

Miasto otrzyma na ten cel środki pochodzące z budżetu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz osobno wsparcie unijne. Rekomendowana kwota dofinansowania wynosi 8,3 mln zł.

Samorząd województwa przeznaczył niedawno 5 mln zł z własnego budżetu na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku. Pozwoli to przeprowadzić niezbędne prace konserwatorskie w 146 obiektach. – To pięć razy więcej, niż w tym roku przeznaczył na ten cel rząd – przypomina marszałek województwa Cezary Przybylski.

To jednak niejedyne środki, jakie zostaną przeznaczone na ochronę zabytków. Marszałek przypomina, że Dolny Śląsk jest niezwykle bogaty w obiekty zabytkowe. – Wiele z nich wymaga remontu i konserwacji. Nasz samorząd przeznaczył na to ogromne środki z regionalnego programu operacyjnego. Rozdysponowaliśmy ponad 70 mln zł – dodaje marszałek Przybylski.

W tym przypadku dofinansowanie otrzyma 29 projektów. Największa kwota trafi do Lwówka Śląskiego na rewaloryzację murów obronnych. Z kolei w Głogowie, dzięki blisko 5 mln zł dotacji, odbudowany zostanie budynek Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Na wsparcie z regionalnego programu operacyjnego może liczyć także m.in. Twierdza Srebrna Góra oraz Twierdza Kłodzko.

W sumie do urzędu wpłynęło 77 wniosków o dofinansowanie o wartości blisko 260 mln zł na kwotę dofinansowania wynoszącą ponad 187 mln zł.

– Dolny Śląsk jest rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę zabytków w Polsce. Potrzeby regionu na środki na ich rewitalizację są bardzo duże. W tej sprawie kluczowe jest wsparcie, także rządu, oraz sprawiedliwy podział środków ministerialnych – dodaje marszałek Cezary Przybylski.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej