Reklama
Rozwiń

Majówka z dużymi atrakcjami

Dwie duże imprezy odbędą się w maju w Opolu. Najpierw XXVIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, a dwa tygodnie później Dni Opola.

Publikacja: 24.04.2017 22:00

O Grand Prix walczy m.in. „Calineczka” Teatru Maska w Rzeszowie.

O Grand Prix walczy m.in. „Calineczka” Teatru Maska w Rzeszowie.

Foto: Rzeczpospolita, Sławomir Mielnik

Mieszkańcy stolicy regionu przygotowują się na liczne atrakcje. A to wszystko przy okazji 800-lecia miasta.

Festiwal Teatrów Lalek organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki startuje już 6 maja. Jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce.

– Podstawowymi założeniami – poza przeglądem twórczości rodzimych teatrów lalkowych – są konfrontacja osiągnięć artystycznych twórców: reżyserów, scenografów, muzyków, aktorów oraz dramaturgów współczesnych, a także promocja aktualnych dokonań polskiego lalkarstwa poprzez wydawnictwa, zapraszanie na festiwal przedstawicieli mediów oraz obserwatorów zagranicznych – podają organizatorzy imprezy.

Podkreślają, że ważnym elementem festiwalu od początku była konsolidacja rodzimego środowiska lalkarskiego, stworzenie forum wymiany myśli, doświadczeń i poglądów. Festiwal składa się z części konkursowej i imprez towarzyszących.

W tym roku z 40 przedstawień zgłoszonych przez polskie zawodowe teatry lalek do konkursu wybrano dziesięć. O Grand Prix walczyć będą m.in. „Calineczka” Teatru Maska w Rzeszowie, „Czarodziejska góra” – koprodukcja Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Malabar Hotel, „Ćwiczenia stylistyczne” – koprodukcja Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio w Warszawie, czy „Kolorowi ludzie” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

W ramach imprez towarzyszących odbędzie się m.in. sześć spektakli, warsztaty dla dzieci poświęcone spektaklom konkursowym, warsztaty plastyczno-scenograficzne dla rodzin, spotkania z dramatopisarzami czy wystawa prac studentów ASP we Wrocławiu. Na zakończenie zaplanowano koncert Mateusza Pospieszalskiego.

Prezentacje spektakli i wydarzenia towarzyszące będą się odbywały m.in. na trzech scenach OTLiA, w Teatrze Ekostudio, na scenie Młodzieżowego Domu Kultury, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, na Małym Rynku i placu przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Ale to nie koniec atrakcji, jakie czekają w maju na mieszkańców stolicy regionu.

Od 19 do 21 maja będą się odbywały Dni Opola. – To największe święto miasta zaraz po Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki. W roku jubileuszu 800-lecia Dni zostały przeniesione z kwietnia na maj, głównie ze względu na kapryśną pogodę i oczekiwania mieszkańców – tłumaczy Aleksandra Śmierzyńska z wydziału promocji opolskiego ratusza.

Wspólnie z Fundacją Zew Przestworzy po raz pierwszy zorganizowana zostanie Fiesta Balonowa z zawodami Opole Balloon Challenge. – Kilkadziesiąt ekip przez trzy dni będzie latać nad głowami mieszkańców w różnych efektownych konkurencjach – mówi Śmierzyńska. Dodaje, że organizatorzy planują m.in. wieczorny pokaz oświetlonych balonów nad Odrą, możliwość wzniesienia się w balonie na uwięzi, specjalną strefę balonową na pl. Jana Pawła II.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zorganizuje koncert Wojtka Mazolewskiego z takimi gośćmi, jak John Porter, Kasia Nosowska, Natalia Przybysz, O.S.T.R. czy Wojciech Waglewski. Po raz pierwszy publicznie zostanie wykonany utwór skomponowany przez Mazolewskiego specjalnie dla Opola.

Organizatorzy zapowiadają, że 20 i 21 maja Rynek stanie się miasteczkiem dobrej energii. – To impreza plenerowa, podczas której uczestnicy zapoznają się z najnowszymi technologiami, takimi jak skaner, podczerwień czy hologram – wyjaśnia Aleksandra Śmierzyńska.

Wieczorem Ratusz zostanie ożywiony mappingiem wprawianym w ruch przez uczestników. Dzieci będą mogły wziąć udział w eksperymentach z prądem i poznać pracę energetyków. – A to wszystko ujęte będzie w grę terenową dla całych rodzin – mówi urzędniczka. Dodaje, że planowane są też koncerty, warsztaty dla rodzin i strefa zabaw dla dzieci.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku