Mieszkańcy stolicy regionu przygotowują się na liczne atrakcje. A to wszystko przy okazji 800-lecia miasta.
Festiwal Teatrów Lalek organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki startuje już 6 maja. Jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce.
– Podstawowymi założeniami – poza przeglądem twórczości rodzimych teatrów lalkowych – są konfrontacja osiągnięć artystycznych twórców: reżyserów, scenografów, muzyków, aktorów oraz dramaturgów współczesnych, a także promocja aktualnych dokonań polskiego lalkarstwa poprzez wydawnictwa, zapraszanie na festiwal przedstawicieli mediów oraz obserwatorów zagranicznych – podają organizatorzy imprezy.
Podkreślają, że ważnym elementem festiwalu od początku była konsolidacja rodzimego środowiska lalkarskiego, stworzenie forum wymiany myśli, doświadczeń i poglądów. Festiwal składa się z części konkursowej i imprez towarzyszących.
W tym roku z 40 przedstawień zgłoszonych przez polskie zawodowe teatry lalek do konkursu wybrano dziesięć. O Grand Prix walczyć będą m.in. „Calineczka” Teatru Maska w Rzeszowie, „Czarodziejska góra” – koprodukcja Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Malabar Hotel, „Ćwiczenia stylistyczne” – koprodukcja Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio w Warszawie, czy „Kolorowi ludzie” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.