Organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne mogą liczyć na tzw. mikrodotacje w wysokości do 3 tys. zł. W sumie urząd marszałkowski chce przeznaczyć na ten cel 1,5 mln zł. Na wsparcie może liczyć nawet 500 podmiotów.
– Polska, samorząd, demokracja i społeczeństwo obywatelskie będą tak silne, jak silne są pojedyncze osoby – społecznicy – działający na rzecz wspólnoty. To właśnie osoby aktywne potrafią łączyć społeczności i inicjować zmiany na rzecz lepszego życia. Na co dzień to oni podają pomocną dłoń słabszym – tłumaczy Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Teraz samorząd województwa wyciąga pomocną dłoń do społeczników. Startuje z pilotażowym programem „Społecznik”, który ma pomóc w realizacji małych, lokalnych inicjatyw.
Urzędnicy chcą przyznawać granty dla organizacji, grup i osób, które działają na rzecz lokalnych społeczności. Urzędnicy podkreślają, że „Społecznik” jest odpowiedzią na dotychczasową współpracę z NGO, która pokazała, że należy wspierać również tych, którzy nie mają wprawdzie stowarzyszenia, ale za to fantastyczne pomysły. – To niezwykle ważna inicjatywa, która z pewnością będzie się cieszyć olbrzymim zainteresowaniem – uważa Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. I dodaje, że urząd chyba musi pomyśleć o specjalnej infolinii, bo nie brakuje aktywnych organizacji turystycznych, strażaków, klubów sportowych, kół gospodyń. Mikrogranty będą dostępne dla każdego na Pomorzu Zachodnim i mogą być przeznaczone m.in. na działania kulturalne, charytatywne, akcje sąsiedzkie, przygotowanie małej infrastruktury. – Będzie to służyło integracji, bo przecież wiemy, że Pomorze Zachodnie jest różnorodnym regionem –mówi Ryszard Mićko, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego. Zauważa, że aby dostać mikorgranty, trzeba wypełnić łatwy i przejrzysty wniosek, który oceni komisja. Program ma charakter pilotażowy i będzie realizowany od 1 maja do 31 grudnia 2017 r.
– Formuła jest maksymalnie uproszczona, więc bardzo wielu społeczników będzie mogło sięgnąć po to wsparcie – uważa Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego. Zdradza, że sama zna wiele takich osób. I tak np. w Lubiechowie w gminie Karlino stworzono piękny plac integracyjny, z kolei mieszkańcy Domacyna zbudowali siłownie i dbają o zdrowie. To tylko dwa małe przykłady, których w regionie nie brakuje.
Osoby zainteresowane „Społecznikiem” powinny się kontaktować z sekretariatem Wydziału Współpracy Społecznej WZ (91 44 16 220 wws-sekretariat@wzp.pl) oraz KARR (94 341 63 30), karrsa@karrsa.pl).