Projekt elektrowni na gaz z węgla znów wraca do łask

Enea może się stać pionierem, budując przy kopalni Bogdanka instalację do zgazowania węgla. Jednak od zapowiedzi do wbicia łopaty w ziemię jest długa droga.

Publikacja: 13.04.2017 21:30

W pobliżu kopalni Bogdanka może powstać pierwsza w kraju elektrownia zasilana paliwem powstałym w wy

W pobliżu kopalni Bogdanka może powstać pierwsza w kraju elektrownia zasilana paliwem powstałym w wyniku zgazowania węgla.

Foto: Dziennik Wschodni, Kuba Krzysiak Kuba Krzysiak

W czasie gdy krajowe spółki węglowe powoli wychodzą z kryzysu, polski rząd szuka dla nich nowych rynków zbytu. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że przy kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie może powstać pierwsza w kraju elektrownia zasilana paliwem powstałym w wyniku zgazowania węgla. – W moim przekonaniu jest to program, który może się udać – przekonywał Tchórzewski.

Te zapowiedzi znalazły odzwierciedlenie w strategii kontrolowanego przez Skarb Państwa koncernu Enea i zależnej Bogdanki. Enea nie ukrywa, że budowa nowoczesnego bloku w technologii tzw. czystego węgla ma na celu budowę nowego rynku dla czarnego paliwa, a tym samym zwiększenie niezależności energetycznej polskiej gospodarki. To także odpowiedź na forsowaną przez Unię Europejską politykę znaczącej redukcji dwutlenku węgla. Spółka ma wykonać studium wykonalności projektu, który pomoże jej w podjęciu ostatecznej decyzji o przyszłości inwestycji.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej