Rz: Już tylko tydzień dzieli nas od pionierskiego Festiwalu Scenografii i Kostiumów, którego nazwa i formuła Sceny w Budowie w naturalny sposób wyrasta z Teatru w Budowie, jak nazywano Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jak zrodził się pomysł i czego można się spodziewać w festiwalowych dniach pomiędzy 20 i 23 kwietnia?
Barbara Żarinow: „Teatr w Budowie” to zwyczajowa nazwa naszej instytucji, która przyjęła się podczas czterdziestoletniego okresu budowy Centrum Spotkania Kultur. Stąd pomysł na nazwę festiwalu, którego pomysłodawcą jest Leszek Mądzik. Jednocześnie podkreśla ona główną idę festiwalu, jaką jest prezentacja tego, co na co dzień ukrywane jest przed okiem widza, czyli pracę scenografów i kostiumografów.
W czasie Festiwalu otworzymy retrospektywną wystawę poświęconą twórczości Andrzeja Kreütz-Majewskiego, prezentującą dokonania wieloletniego naczelnego scenografa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, autora dekoracji i kostiumów do niezliczonych realizacji operowych, a także cenionego malarza. Ekspozycja przygotowana jest wspólnie z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, przedstawia dokonania artysty, który współpracował z największymi scenami teatralnymi świata, m.in. z Covent Garden w Londynie, Staatsoper w Wiedniu i Operą Paryską. Jego wychowankiem jest również znakomity scenograf Boris Kudlička. Jest on członkiem rady programowej festiwalu wraz z Ewą Braun, Lechem Majewskim, Leszkiem Mądzikiem i Januszem Kapustą.
To niejedyna wystawa.
To prawda. W czasie festiwalu w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur dostępne dla zwiedzających będą instalacje kostiumograficzne z kolekcji Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym jest otwarty wernisaż przekrojowej wystawy grafika i plakacisty Jaromira Aleksiuna w Galerii Saskiej. Odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 12 w Sali Kinowej.