W Augustowie rozpoczęła się budowa Augustowskiej Strefy Gospodarczej (ASG). Ma ona przyciągać do miasta inwestorów. W regionie kojarzonym przede wszystkim z turystyką pozwoli tworzyć nowe miejsca pracy także w sektorze produkcyjnym.
Pod przyszłe inwestycje wyznaczono 21 hektarów gruntu, które wcześniej zostaną odpowiednio przygotowane. Prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku miasto zacznie ogłaszać przetargi na wykorzystanie terenów. Augustowscy samorządowcy liczą m.in. na przedsiębiorstwa z branży nowoczesnych technologii, które mogłyby ściągać do Augustowa pracowników o wysokich kwalifikacjach.
Zachęta dla stoczni
Branżą, która może być szczególnie zainteresowana inwestowaniem w strefie, jest także przemysł jachtowy. To jedna z polskich specjalności eksportowych, a znaczna część stoczni oraz zakładów produkcyjnych pracujących na rzecz producentów jachtów i łodzi motorowych zlokalizowana jest na terenie Warmii i Mazur. Ocenia się, że rozwój ASG przyczyniłby się do zmniejszenia poziomu bezrobocia. Obecnie jego poziom sięga w Augustowie 13 proc.
Strefa położona jest przy skrzyżowaniu ruchliwych dróg krajowych nr 8 i 61. To sprawia, że obszar ten należy do szczególnie atrakcyjnych w regionie pod względem wykorzystania dla przyszłych inwestycji. Zwłaszcza że w przyszłości tereny strefy prawdopodobnie będzie można poszerzyć o przylegające do niej działki.
Teraz strategicznym celem jest włączenie ASG jako podstrefy do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozwoliłoby to inwestorom wykorzystywać ulgi podatkowe dostępne w SSSE. Są one wysokie w porównaniu z innymi strefami ekonomicznymi w bardziej rozwiniętych regionach i pozwalają odzyskiwać nawet 70 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych. Wniosek o rozszerzenie suwalskiej strefy trafił już do Ministerstwa Rozwoju. Decyzja w tej sprawie musi jednak zapaść na posiedzeniu Rady Ministrów. Burmistrz Augustowa oczekuje na pozytywne dla miasta rozstrzygnięcia w tej sprawie w ciągu najbliższych miesięcy.